"Urfa'da sahabe mezarı bulundu" diyenler neredesiniz?

20 / 01 / 2017

‘URFA'DA SAHABE MEZARI BULUNDU’ DİYENLER NEREDESİNİZ?

"Yeri mezarlığa gidağ, senı mezarlıkta bekliyem...

erkeksen mezarlığa gidağ..." deyip birbirilerine gözdağı verilerdi...Birbirlerini düelloya davet ederlerdi!

Ha niye mezarlık?

Çünkü yiğit olan ötekini öldürecek a halı hazırda mezarlığında içi olduğu için karşı taraf hem çukur kazıp öleni defnedecek!

Bir nevi kolaylık sağlama, ölenin yakınlarına yardım etme...

Bunları niye söylüyorum?

Efendim Urfa Beykapısında, yeni bir mezarlık alanı bulunmuş ve bu mezarlık, Urfa’nın en eski mezarlığıymış...

1200 yıllık falanmış

Haber şöyle: "Şanlıurfa'nın Beykapı Mahallesinde eski bir evde 1210 yıllık tarihi mezar bulundu. Şanlıurfa'da bulunan bu mezar 1210 yıllık ve en eski İslami kitabeye sahip bir mezar olduğu söyleniyor.

Şanlıurfa'nın Beykapı Mahallesinde bulunan bu mezar Hz. Muhammed Peygamber'in vahiy katiplerinden Hanzale el-katib mezarı olduğu iddia edildi.

Harran Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları bölüm başkanı Prof. Dr. Kasım Şulul'un çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bu kabir'de Büyük Selçuklulara ait kitabelere rastlandı.

Kitabede yazılan yazıların çözümü:

Urfa'da en eski mahalle olan Beykapısı'nda Büyük Selçuklulara tarihlenen bir mezarlık bulundu. Bir kitabenin çözümü ve değerlendirme:

"Korunmuş Urfa şehrinde Cemaziyelahir sene 170'e (Kasım 786. Abbasi devletinin kuruluşunun ilk elli yılında) vefat etti kim ona okursa Allah ona rahmet etsin".

Hat ustaları kitabının konusu ile kitabenin yazılış tarihinin farklı olduğunu söylüyor. Kitabe yazılan kişi: Cemaziyelahir 170'te (Kasım 786) vefat etmiş kabri 11. yüzyılda restore edilirken bu kitabe yazılmış. Kitabe celi sülüs yazı rumi tezyin: bu tarz yazılar da miladi 11. yüzyıla tarihleniyor..."

Tabi haber sosyal medyaya düşünce, Urfa’yı sevenler, kültürel mirası koruyanlar, kitabe okuyan katipler, ilim adamları, bilim adamlar, arşivleyenler, ilk önce ben keşfettim, ilk önce ben buldum, ayağım mezar taşına takılmasaydı, mezarlık bulunmazdı, mezarı kaçak kazı yapanlar bulmuş, kendinize pay çıkarmayın diyenler, evin sahibin razı etmek için adeta bir dedektif gibi çalıştım diyenler! Ben bulmasaydım, sen mi bulacaktın, sen buldun da ben mi bulamayacağım, diyenler birbirine girmiş vaziyette! Yok sahabe mezarı çıkmasa hurt edecek misiniz? Ben bu işin takipçisi olacağım" deyip, tego mı go vi go, me giya go......belesi karmaşık bir durum...Hiç bir şeyimiz "xah" gibi olmuyor ne yazık ki, bulunca kendimizi kaybediyoruz bu defa birileri gelip bizi buluyor büyük bir keşif yapıyor! Allah aşkına bu ne iş, bu ne danışıklı dövüş, birileri bir şeylerden bir şeyler devşirecekse illa ki bir şeyleri kullanarak kendini ön plana mı çıkartsın! Allah bu şehri ve şehrin sevicilerini ıslah etsin, ne diyelim!