CENNET HURMASI

06 / 11 / 2017

Cennet Hurması, Kocayemiş, Kara hurma, Trabzon hurması, Maraş Hurması, Hatay hurması gibi adlarıyla bilinen ve kış mevsiminin başında ortalama kasım aralık aylarında pazarlarda bol miktarda bulunan ve lezzetiyle tadıyla gerçekten harika bir meyve olan hurma Genellikle Taze olarak tüketilir. Şeklen domatese benzer lakin kırmızı değil turuncudur. Son yıllarda gıda sanayinde meyve özlü veya meyve aromalı ürünlerin artmasıyla birlikte diğer meyveler gibi çeşitli tatlılarda, dondurma, marmelât, krema, muhallebi, kek, gibi alanlarında kullanılmaya başlamıştır.

  Yaş Hurma olarak da bilinen meyvenin Protein, karbonhidratlar, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B grubu vitaminlerinden özellikle B1,B2 ve B3, ile C vitaminleri açısından zengin olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle Trabzon hurmasının diyet ve sağlık açısından da rolü büyüktür. Uzmanlar Kalp-damar sistemi hastalıklarının tedavisinde, Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiği yönünde görüş bildirmektedirler. Aynı zamanda, kanser hastalıklarından korunmada önemli bir etkiye sahip olduğu konusunda önemli bilgiler vardır. Cennet hurması, Vücudun güçlenmesinin yanı sıra, kansızlığa, vitamin eksikliğine, mide-bağırsak hastalıklarına iyi geldiği uzmanların ortak görüşü olarak söylenebilir. Cennet Hurmasının diğer faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

*İshali kesmekte mahirdir

*Peklik (kabızlık) giderici ve besleyici özelliklere sahiptir.

 *iştahı açıcı özelliklere sahiptir

*Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur

*mideyi kuvvetlendirip, mide hastalıklarına karşı korur 

* bağırsak iltihabını iyileştirmektedir.

*İshal, iştahsızlık, gastrit, bağırsak iltihaplarının tedavisinde kullanılabilir.

Ayrıca yapraklarının da oldukça faydalı olabileceği yönünde görüşler vardır. Mesela yaprakları kaynatıp saçların bu su ile yıkanması halinde saçlara iyi gelebileceği ve sık sık yüzler yıkanırsa cildi güzelleştirebileceği yönünde bilgiler vardır Yaprakları kaynatılarak elde edilecek su temizlik işlerinde kullanılırsa, deterjan gibi temizleyici bir özelliğe sahip olduğu da söylenmektedir.

  Cennet Hurması sulu yapısı ile pasta, kek, turta, tart ve tartolet yapımında da kullanılmaya müsait bir meyvedir. Birçok pasta veya muhallebi türü tatlılarda su ve süt yerine bir miktar Cennet hurması kullanılabilir.Tatlı bir yapıya sahip olduğundan kullanıldığı ürünlere ayrıca şeker ilave etmeden daha hafif, ürünler elde edilebilir. Bu yönüyle de daha sağlıklı ürünlerin elde edilmesi sağlanmış olur. Örnek olarak Hurmanın kullanıldığı bir pasta(tart) tarif etmeye çalışayım:

Gerekli Malzemeler:

Pasta(tart) iç harcı için:

1 kg Cennet Hurması 1/2 su bardağı tozşeker(çok tatlı olmasını istemeyenler kullanmayabilir) 2 çorba kaşığı nişasta veya un

Hamuru için: 3 su bardağı un 1 paket kabartma tozu 1 su bardağı toz şeker ½ Paket margarin !/2 Çay kaşığı toz tarçın
1 Limon kabuğu rendesi
1 Yumurta Yeterince su
*3 su bardağı un karıştırma kabına alınır.

*Şeker ve kabartma tozu eklenerek karıştırılır.

*Eritilmiş margarin, yumurta ve Limon kabuğu rendesi de eklenerek hamuru hazırlanır.

*Hamurdan üzeri için biraz ayrılır.(Ayrılan bu hamur, İç konulduktan sonra şeritler şeklinde üzerinde süs yapmak amacıyla kullanılır)

*Kalan hamur kalıp büyüklüğünde açılır

*Kalıp olarak kullanılacak kap yağlanır ve unlanır.

*Hazırlanan hamur kalıp içine alınır.

İç harcı için;

*Cennet hurmalarının kabukları soyulup çekirdekleri çıkarıldıktan sonra bir kaba alınır.Tozşeker ve nişasta eklenerek iyice ezilir ve çırpılır.

*Tart hamurunun üzerine dökülür.

*  Üzerinin süslenmesi için ayrılan hamurdan şeritler yapılarak süslenir.(şeritler çapraz gelecek şekilde yerleştirilir)

*Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede pişirilir.

Afiyette kalın

samburek@gmail.com