FIRINDA HİNDİ

08 / 01 / 2018

Bazı okuyucularım ve arkadaşlarım yılbaşından önce benden Hindi pişirme tarifi istediler. Ben de özellikle yılbaşında hindi yemenin güzel bir gelenek olmadığına ve en azından İslami bir geleneğin içinde olmadığından dolayı örfümüzde de yerinin olmadığına olan inancımı belirterek, yılbaşının bizim için normal bir zamandan herhangi bir farkının bulunamayacağını söyledim. Zira özellikle yemek kültürümüzün temelini İslami kültür oluşturmaktadır ki, yemek ve içmekte en fazla helal ve haram kavramları dikkati çeker. Yılbaşında hindi yeme geleneği aslında Hıristiyan âleminde Hz. İsa’nın doğumu olarak kutlanan “Noel” de var olan bir gelenek değildir. Daha açık bir deyişle Noel’de hindi yeme kuralı olmadığı gibi bu tür bir uygulamaya da çok ender rastlanıldığını söylemek yanlış olmaz.

Hindinin Hıristiyan âleminde Noel de değil, Yirmi iki Kasım tarihinde kutlanılan şükran gününde düzenlenen ziyafet sofralarında yer aldığını biliyoruz. Ancak ne olursa olsun ister Noel de, ister Şükran gününde olsun sonuçta bir Hıristiyan geleneği olduğundan dolayı ve bizim geleneklerimiz içinde yer almaması gerektiğine inanıyorum. Bugün bizim geleneğimizin içinde varmışçasına sağlam bir şekilde yerleştirilmesinin öncesinde ticari bir olay olduğunu, hindi satma ve pazarlamayla başlayıp zamanla bir gelenek halini aldığını görüyoruz.

Gelenek ve göreneklerin oluşmasında ve devamında en önemli kaynak inançtır. Kaynağı inançlara dayanmayan yabancı gelenekler ilk başta masum gibi görünse de sonradan yerleşerek artık değiştirilmesi veya kültürden çıkarılması mümkün olmayan bir hal almaktadır. Noel geleneğinde bunu görebilmekteyiz. Urfa’da Yılbaşı öncesinde çarşıda birçok satıcının Noel Baba kıyafetleri içerisinde satış yapmaya çalıştıklarını görüyoruz. Ne olursa olsun bize ait olmayan bir geleneğin sürdürülmesi hem inançlarımız açısından hem de kültürümüz açısından hoş olmayan bir durumdur diye düşünüyorum.

Hindi yılbaşı dışında da çok güzel hazırlanarak afiyetle yenilebilecek harika bir yemektir. Bu sebeple “Fırında hindi” hazırlamanın basit bir şeklini  tarif etmeye çalışayım.

Malzemeler:

 1 bütün hindi

1 çay bardağı zeytinyağı

2 yemek kaşığı tereyağı

Yeterince ılık su

2 yemek kaşığı kekik

4 diş sarımsak

Yeterince tuz,

1Tatlı kaşığı karabiber

3 Yemek kaşıüğı pul biber(kırmızı)

Yapılışı:

*Hindi yıkanır ve derin bir tencereye konularak üzeri yeterince ılık su ile doldurulur.

*Yaklaşık bir saat pişirilir.(Pişme süresince çatal ile kontrol edilerek gerekirse süre uzatılır.)

*Pişen hindi tencereden bir fırın tepsisine alınır

*sarımsak soyularak iyice ezilir.

*Zeytinyağı, kekik, pulbiber, karabiber ve ezilen sarımsak iyice karıştırılarak hindinin her tarafına iyice sürülür.

*180 derece ısıtılmış fırına konur.

*On beş dakika pişirildikten sonra hindinin üzerine tereyağı sürülerek tekrar fırına verilir ve tam kızarana kadar pişirilir.

*Arzu edilirse hindinin içinde haşlandığı su ile pirinç veya bulgur pilavı pişirilerek birlikte servis edilir.

Özel bir pirinç pilavı yapılması düşünülürse, iç badem, çam fıstığı, kuş üzümü gibi lezzet arttırıcılar da kullanılarak daha zengin bir pilav hazırlanabilir.

Afiyette kalın