YEŞİL ERİK

28 / 04 / 2018

Yeşil erik market, pazar ve manavlarda tezgâhları süslemeye başladı. Uzmanlar, Yeşil eriğin B vitamini içerdiğini, potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da zengin bir meyve olduğunu ve bu yönüyle iştah açıcı özelliğe sahip olduğunu, kansızlığı giderici sindirime destek olma özelliklerinin var olduğunu söylemektedirler. Ateş düşürücü etkisinin de olduğu ayrıca diş temizliğine de yardımcı olup, Adet düzenleyici ve idrar söktürücü etkisinin de olduğu, Kalp ve böbrek hastalıklarına, karaciğer hastalıklarına iyi geldiği sinir sistemini takviye edici özelliklere sahip olduğu, yine uzmanların belirttiği konulardır. Kısacası Yeşil Erik oldukça faydalı faydalı bir meyvedir.

  Yeşil erik çoğunlukla çiğ olarak tüketilmektedir. Özellikle bu günlerde okulların çevresinde seyyar tezgâhlarda, okul kantinlerinde Yeşil erik satıldığını görmek mümkündür. Okulda satılan eriklere çocukların çok rağbet ettiğini görüyoruz.

Seyyar satıcılar kâğıt külahlarda erik satarken bir yandan da isteyenlere tuz verirler. Alanlar eriğini bir güzel tuza batırıp yemektedir. Burada iki tehlikeli nokta karşımıza çıkmaktadır. Birincisi çocuklar satın aldıkları erikleri yıkamadan yemektedirler ki, hem mikrobik hastalıklar açısından tehlikeli hem de zirai ilaçlamalar sonucunda meyvelerin üzerinde kimyasal ilaç artıkları bulunabilmesi açısından tehlikelidir. İkincisi ise, Erikleri tuza batırıp yedikleri için vücuda gereksiz tuz alınmaktadır.  Özellikle çocukların ve yaşlıların bu şekilde gereksiz tuz tüketimini engellemek gerekir. Zira tuz, bilinçli ve oldukça sınırlı kullanılması gereken bir maddedir.

    Yeşil erik, çiğ olarak tüketilmesinin yanında rengi, ekşiliği ve ihtiva ettiği besin değeri ile yemekleri de yapılan bir meyvedir. Yeşil eriğin kendine has ekşiliğini bir yemekte tatmak ayrı bir lezzet oluşturur. Mardin yöresine has Alluciyye olarak isimlendirilen bir yemek vardır. “Alluc” Mardin’de eriğe verilen isimdir  “Alluciyye” erikli yemek anlamına gelir. Yemeğin yapılışı şöyledir:

Gerekli malzemeler:

400 gram kemikli kuzu eti

250 gram köftelik kıyma

250 gram yeşil soğanın yeşil kısmı

1 demet maydanoz

yarım kilo yeşil ekşi erik

biraz tuz

1 su bardağı sıvı yağ

Yapılışı:

   Öncelikle erikler su eklenerek yumuşayana dek pişirilir. Piştikten sonra bir süzgece dökülür ve ezerek çekirdeklerin ayıklanır. Başka bir tencerede kemikli et sıvı yağda(zeytinyağı olursa daha lezzetli olur) biraz kavrulduktan sonra etin üzerini örtecek kadar sıcak su ekleyerek etler yumuşayana kadar pişirilir. Bu arada kıymaya tuz eklenerek iyice yoğrulur ve küçük köfteler yapılır. Bu köfteler, ayrı bir yerde sıvı yağda biraz kavrulur. Etler pişince içine köfteleri, erikleri, doğranmış yeşil soğanlar, biraz tuz atılır. Yaklaşık yarım saat pişirilir. Piştikten sonra doğranmış maydanozu eklenir ve servis yapılır.

 Mardin yemek kültüründe  erik ile yapılan başka yemekler de vardır. “Incasiyye” bunlardan biridir.  Bu yemek kuzu eti, kurutulmuş ekşi kırmızı erik (Mürdüm eriği), domates, biber salçası ve pekmez ile hazırlanan enteresan bir yemektir. “Incas” Arapça da erik demektir. Mardin bölgesinde Mürdüm Eriğine “Incas” denir. Incasiyye yemeği, Mürdüm eriğinin ekşisi ile yapılır.

  Afiyette Kalınız.