KALKINMA AJANSI 20 MİLYON TL HİBE DAĞITACAK (2013-10-23 - 04:27)

HÜSEYİN ÖZKAN/İPEKYOL

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun, Dedeman Otel’de düzenlenen Karacadağ Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Mali Destek Programı toplantısında yaptığı konuşmada, Şanlıurfa ve Diyarbakır bölgesinde imalat, sanayi, turizm ve yenilenebilir enerji başta olmak üzere çeşitli alanlarda istekli girişimcileri desteklemek suretiyle yeni iş alanları ve istihdam olanaklarının yaratılmasını amaçladığını kaydetti. Dünyada son yılarda enerji sorununun baş gösterdiğini, Güneydoğu Bölgesinde ise güneş enerjisinin büyük potansiyel barındırdığını ancak bundan yeterince yararlanılamadığını kaydeden Karakoyun, ajansın bu yıl ilk kez "Yenilenebilir enerji" hibe desteği vereceğini açıkladı.

 

ÖZELLİKLE YENİLENEBİLİR ENERJİYE DESTEK SAĞLANACAK

20 milyon hibe desteği dağıtmak için proje beklediklerini belirten Karakoyun, şöyle konuştu: "KOBİ, Sanayi Altyapısı ve Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programları’na toplam 20 milyon hibe desteği vermek için proje teklifi bekliyoruz. Bu yıl yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik projelere destek vereceğiz. Bunu da ilk kez uygulayacağız. Çünkü bölgede güneş enerjisi potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen kullanımı neredeyse yok denilebilecek kadar az. Burası Türkiye’nin en fazla güneş alan bölgesi. Potansiyel var ama şimdiye kadar pek kullanılamamış. Bu noktada da hem KOBİ’lerin başvurusu hem de kurumların başvurusunu değerlendireceğiz."

Projelerle ilgili başvuruların 6 Kasım 2012 - 6 Ocak 2013’te alınacağını hatırlatan Karakoyun, KOBİ Mali Destek Programında 10 milyon, Sanayi Altyapısı Mali Destek Programında 6 milyon ve Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı’nda da toplam 4 milyon TL hibe desteği verileceğini belirtti.

 

ERTEKİN: FİRMALAR PROJELERİNE İNANSINLAR

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, Şanlıurfa’daki firmaların kendilerine güvenmesi gerektiğini kaydederek, "Ne yazık ki Şanlıurfa’dan yeteri kadar proje hazırlanmıyor. Diyarbakır yüzde 65 proje üretirken, Şanlıurfa yüzde 35’lik bir oran ile proje hazırlamaktadır. Bazen firmalarımız kendi hazırlamış olduğu projelere inanmıyor. İlk önce firmalarımız kendi projelerine inanmaları gerekiyor. Biz hak neyse hangi proje daha ağır basıyorsa ona destek veriyoruz. Hep birlikte projelerimizi hazırlamalıyız. Şanlıurfa’yı kalkındırmaya çalışmalıyız. Bunu el ele verirsek başarabiliriz" diye konuştu.

 

CENGİZHAN: BU POTANSİYEL FARK EDİLMELİ

Şanlıurfa Vali Vekili Cengizhan Yılmaz ise, ajansın bölge için önemli çalışmalar yaptığını hatırlatarak, "Bölgemiz önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyelin farkına varılması gerekiyor. Bugünkü toplantı her ne kadar KOBİ, Sanayi Altyapısı ve Yenilenebilir Enerji konusunda görülse de aslında uygulanacak projelerle bölgedeki tüm sektörleri olumlu anlamda etkileyeceğini düşünüyorum." dedi.

Toplantıya Belediye Başkan yardımcısı Fevzi Yücetepe, bazı resmi kurum müdürleri ve işadamları katıldı.