URFA BELEDİYESİNE YUMURTALI SALDIRI (2011-06-18 - 14:42)

Belediyenin yeni yaptırdığı hayvan pazarına; ulaşım, altyapı ve hayvan barınağı sorunu nedeniyle taşınmak istemeyen canlı hayvan satıcısı esnaf, ellerinde sopalarla geldikleri belediyede başkan Fakıbabaya ulaşamayınca belediye binasına yumurta ile saldırdı. Saatlerce burada bekledikten sonra sonuç alamayan esnaf, yanıltılmak için barikat konulduğunun farkında olmadan polis barikatını delerek bu kez Vali Nuri Okutana ulaşmak için eski vilayet binasına koştular. Ancak valilik makamının taşındığından habersiz hayvan satıcısı esnaf, koşarak girdikleri eski vilayet bahçesinde boşu boşuna çevik kuvvet polisinden cop yedi.

 ÇÖZÜM ÇOK BASİT: AHIR

Giderek büyüyen ve yaklaşık bin hayvan satıcısını ilgilendiren sorunun asıl temeli, yeni hayvan pazarının uzak oluşu nedeniyle her gün hayvanlarını satmak için buraya getirip götüremeyeceklerini belirten esnaf, aslında çözümü de kendisi sunuyor: “Yüzlerce hayvanımızı her gün buraya taşıyamayız. Belediye bize, çevrede ya ahır yapsın ya da ahır için yer satsın. Bizde her gün hayvanımızı kent merkezine getirmek zorunda kalmayalım.”

 10 BİN HAYVAN BARINAĞI YAPILIYOR

İpekyola konuşan bir belediye yetkilisi ise, yeni hayvan pazarının çevresinde belediyenin bazı çevrelere arsa satışı yaptığı söylentilerinin yalan olduğunu, kesinlikle böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Yetkili ayrıca, hayvan pazarlarının 4 kilometre çevresinde yasal olarak ahır kurulamayacağının, yasal sınır dışında kendilerinin ahır çalışmalarının olduğunu, bu çalışmaların bitmesi halinde 10 bin hayvanın ücretsiz bir şekilde burada barındırılabileceğini kaydetti.   

 ÇÖZÜM OLMAZSA, HAYVANLARI İLE YÜRÜYÜŞ YAPACAKLAR

Hayvan satıcısı esnaftan bir heyetle bir araya gelen Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Belediye Başkan Yardımcısı Emin İzol ve İl Emniyet Müdürü ile İl Jandarma Komutanının da hazır bulunduğu toplantıda acil bir şekilde hayvan barınağı yapılmasına karar verildi. Hayvan satıcısı esnaf, Pazartesi gününe kadar bu toplantıda konuşulanların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bakacak. Aksi takdirde bu defa belediye önüne kendileri ile birlikte yüzlerce hayvanlarını da protestoya getireceklerini aktardılar.        

 

Şanlıurfa Belediyesi, Eyyübiye Mahallesinde bulunan ve hem kent merkezinde kaldığı hem de ilkel olduğu için mevcut hayvan pazarının yerine, Yenice Mahallesinde modern yeni bir pazar yaptırdı. Yeni pazarın tamamlanmasının ardından belediye, esnafa buraya taşınmaları konusunda çağrı yaptı. Ancak bazı esnaf, yeni pazarın hem uzak hem de hayvanların barınmaları konusunda alt yapısının yetersiz olduğunu öne sürerek gitmeme kararı aldı. Bir süredir devam eden sorunun çözüme kavuşmaması üzerine, belediye dün mevcut hayvan pazarının girişini moloz dökerek kapattı. Bu duruma iyice sinirlenen esnaf, yaklaşık 500 kişilik bir grup halinde ve ellerinde hayvanlar için kullandıkları sopalarla Şanlıurfa Belediye Binası önüne gelerek, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşmek istedi. Muhatap bulamayınca bir süre Atatürk Bulvarını trafiğe kapatan esnaf, polisin araya girmesi üzerine yolu açtı. Bu kez ceplerinde taşıdıkları yumurtaları belediye binasına atmaya başlayan esnaf, Hortumcu başkan, Fakıbaba istifa, 10 vekil istifa şeklinde slogan attı. Gerginlik üzerine belediye önüne çok sayıda zırhlı araç ile takviye polis ekibi sevk edildi.

 VALİYİ ESKİ BİNADA SANDILAR, COP YEDİLER

Belediye önündeki öfkeli esnaf sonuç alamadıkları için bu kez 300 metre uzaklıktaki Valilik binasına yürümek istedi. Sadece 3 kişiye izin vereceklerini söyleyen polis, eski valilik binasına doğru yolda barikat kurarak, valiliğin buradan taşınma ihtimalinin akıllara gelmemesini sağladı. Barikatları aşarak yürüyüşe geçen esnafa yürüyüşün kanunsuz olduğu uyarısında bulunan polis ile yolu sık sık kesilen esnaf arasında arbede çıktı. Polisin engellemesine rağmen koşarak Valilik önüne gelen bazı esnaflara burada bekleyen polisler copla müdahale etti. Güçlükle valilik binası önünden uzaklaştırılan esnaf, daha sonra Topçu Meydanında bir araya geldi. Şehitlik Çamlıkta bir yemekte buluşacak olan AK Partilileri protesto etmeye hazırlanan esnaf, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutanın bir heyetle görüşmeyi kabul etmesi üzerine dağıldı. Hayvan Satıcıları kendilerini temsil eden başkanları Abdulhakim Turgut ve beraberindeki 4 kişiye, Vali Nuri Okutanın sorunlarını çözme yönünde söz verdiğini belirterek, bir süre daha beklemeye karar verdiklerini söylediler. (Mustafa ARISÜT/İPEKYOL)