URFALI GÜZELLER PODYUMDA ŞOV YAPTI (2011-03-15 - 06:06)

Osmaniyede bu yıl 5.si düzenlenen Geleneksel Güvercin Festivalinde, kategorilerinde en güzel güvercinler seçilerek sahipleri ödüllendirildi. Podyuma çıkan güvercinler arasında Urfadan katılanlarda vardı: Ağda ve Göv Şamı dalında birincilik, Kırmızı Memerdide ikincilik, Zırhlı Şamıda üçüncülük Urfanın oldu.
Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezinde yapılan festivaldeki yarışmaya Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Mersin, Bursa, İzmir, İstanbul ve Osmaniyeden toplam 297 güvercin katıldı.
Yarışmaya katılan iller arasından oluşturulan 7 kişilik jüri, festivalde Kırmızı Memerdi, Sarı Memerdi, Ağ (Beyaz), Zırhlı Şamı, Kara Müsevvet, Göv Alaca ve Göv Şamı dallarında güvercinlerin en güzelini seçti.
Osmaniye Güvercin Sevenler Derneği adına konuşan Festival Tertip Komitesi Başkanı Hakan Tuncer, amaçlarının kuş sevgisini yaygınlaştırmanın yanı sıra güvercin yetiştiren ve bununla uğraşan insanlar arasındaki birlik ve beraberliği, tanışmayı ve kaynaşmayı sağlamak olduğunu söyledi.
Yarışmada Kırmızı Memerdi dalında Hakan Tuncer (Osmaniye) birinci, Şahin Keskin (Şanlıurfa) ikinci, Mehmet Karpınar (Elbistan) üçüncü oldu.
Sarı Memerdide Hakan Tuncer (Osmaniye) birinci, Kemal Barış (Kırıkhan) ikinci, Yahya Ocak (Nizip) üçüncü oldu.
Ağda (Beyaz) Beşir Türkoğlunun (Şanlıurfa) güvercinleri birinci ve ikinci, Mehmet Taşçı (Osmaniye) üçüncü oldu.
Zırhlı Şamı dalında Hüseyin Yılmaz (Karkamış) birinci, Hakan Tuncer (Osmaniye) ikinci, Şahin Keskin (Şanlıurfa) üçüncü oldu.
Kara Müsevvette Beytullah Gök (Elbistan) birinci, Şahin Keskin (Şanlıurfa) ikinci, Mahir Mansuroğlu (Antakya) üçüncü oldu.
Göv Şamıda Şahin Keskin (Şanlıurfa) birinci, Mehmet Taşçı (Osmaniye) ikinci, Beşir Türkoğlu (Şanlıurfa) üçüncü oldu.
Göv Alaca dalında Beşir Türkoğlu (Şanlıurfa) birinci, Şahin Keskin (Şanlıurfa) ikinci ve Beşir Türkoğluna (Şanlıurfa) ait güvercin üçüncü seçildi.
Osmaniyelilerin yanı sıra çevre il ve ilçelerden çok sayıda güvercin severin izlediği yarışmada, dereceye giren güvercinlerin sahiplerine kupa, plaket ve çeşitli ödüller verildi. (İHA-İPEKYOL)