Bakanlığa tepki: Bu Urfa eğitimine darbedir

Yılsonu değerlendirmesinde bulunan Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesi, yıl içinde Urfa'dan 362 öğretmenin görev yerlerinin değiştirildiğine dikkat çekerek, "Yaklaşık 10 bin öğretmen açığının olduğu ilimizde Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu bu kararı Urfa eğitimine yapılmış bir 'darbe' olarak değerlendirmekteyiz" dedi. Sendika eğitimdeki sorunların giderilmesi adına 9 maddelik taleplerini açıkladı.

10 / 06 / 2018 13:382017-2018 eğitim öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesi basın açıklaması düzenledi. Açıklamada yıl sonu değerlendirmesi yapan sendika, Olağan Üstü Hal (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) eğitim camiasına olumsuz etkiler yarattığını savunarak "15 Temmuz darbe girişimi sonrasında iktidar ve MEB eliyle başlatılan hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, soruşturma, gözaltılar ve sürgünlerin yaşandığı ağır ve zorlu bir dönem olarak bugün sona ermiştir. OHAL sürecinde yaşanan ihraçlar ve açığa almalar ile öğrencilerin eğitim hakkı gasp edilmiş, öğrenciler öğretmensiz, öğretmenler öğrencisiz bırakılmasına neden olmuştur" denildi. Türkiye genelinde yaşananların Şanlıurfa'yı da etkilediğini belirten sendika eyleme katılan 362 öğretmenin farklı illerde görevlendirildiğini hatırlatarak " "Yaklaşık 10 bin öğretmen açığının olduğu ilimizde Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu bu kararı Urfa eğitimine yapılmış bir 'darbe' olarak değerlendirmekteyiz" ifadeleri kullanıldı. Şanlıurfa'daki eğitim sorunları üzerinden Bakanlığa yüklenen sendika şu açıklamalarda bulundu:

"OKULLAR CEMAAT VE DERNEKLERE AÇILDI"

"Urfa eğitiminin temel sorunları olan mevsimlik tarım işçiliği, öğretmen açığı , sınıfların kalabalıklığı, Suriyeli mülteci  çocukların sorunları, çok dilli, çok kültürlü bir yapıya sahip olan ilimizde anadilindeki eğitimin  önündeki engellerin kaldırılması yönünde çalışmalar yapması gereken Milli Eğitim Bakanlığı, bütün Türkiye'de olduğu gibi  Urfa'da  da  cemaat , vakıf  ve derneklerle imzalan protokoller  ile okullar  din istismarı ve ticarileşmeye açıldı. Bilimsel eğitimin olmazsa olmazı olan laiklik ilkesi tahrip edilerek, okulların cemaat ve derneklere açılması ile Eğitim Sistemi adeta çürümeye terk edildi. Bu dernekler tarafından okullarımızda yardım kampanyaları adı altında paralar toplanıyor, toplanan paraların miktarı ve nereye, nasıl harcandığı konusunda şeffaf bir şekilde kamuoyu bilgilendirilmemektedir"

SENDİKADAN 9 MADDELİK TALEP

"Eğitimde yaşanan yıkımın acilen telafisi için" diyerek 9 maddelik taleplerini de şöyle sıraladı.

Eğitim bir insan hakkıdır. Herkesin eğitim hakkından eşit, parasız ve kendi anadilinde yararlanmasının önündeki bütün yasal ve fiili engeller kaldırılmalıdır.

Toplumsal cinsiyet eğitiminin her kademede zorunlu olmalıdır.

Eğitimin dışına itilen çocukların yeniden eğitim içine çekilmesi sağlanmalıdır.

 Öğretmen ve öğrencilerin kullandıkları ders araçlarının içeriğinin bilim dışı hurafe ve doğmalardan arındırılmalıdır.

Tüm okullara bütçe ve ihtiyaçları kadar ödenek ayrılmalıdır.

 Eğitim emekçilerinin ekonomik sorunları ve çalışma koşulları düzeltilmeli, eğitimde her türden angaryaya, esnek ve performansa dayalı çalışma uygulamalarına ve rotasyon girişimlerine derhal son verilmelidir.

Diyanet işleri başkanlığı başta olmak üzere,her türlü dini vakıf ve derneklerle yapılan protokollere son verilmelidir.

KHK'larla ihraç edilen eğitim ve bilim emekçilerinin görevlerine iade edilmesi

 OHAL uygulamalarının derhal son bulması gerekmektedir. (HABER MERKEZİ)