Kimi güldü kimi üzüldü URFA’DA KARNE GÜNÜ

Eyyübiye'de karne dağıtım törenine katılan Şanlıurfa Valisi, fiziki anlamda devam eden çok büyük yatırımlara imza attıklarını söyledi ve "Şanlıurfa’nın dört bir tarafına bu yeni okullardan yapıyoruz. Daha çok çalışacağız" dedi. Şanlıurfa’da 73 bin Suriyeli öğrenci de karne alırken, Şanlıurfa'dan memleketi Gümüşhane'ye giderken Tunceli'de katledilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz'ın öğrencileri ise yaz tatiline hüzünlü girdi.

08 / 06 / 2018 17:332017-2018 eğitim öğretim yılı sonunda Şanlıurfa’da 624 bin 675 öğrenci karnelerini alarak yılsonu tatiline başladı. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin de Eyyübiye Atlıgör Birleştirilmiş Sınıf İlkokulundaki öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu. Beraberinde Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan’la Atlıgör’e giden Vali Erin burada yapılan karne dağıtım töreninde konuşarak; birazdan karne alacak çocukların ülkenin geleceği olduğunu belirtti.

2017-2018 eğitim öğretim yılını tamamladıklarını ancak bu süreçte fiziki anlamda devam eden çok büyük yatırımlara imza attıklarını belirten Vali Erin “Birkaç gün içerisinde de Atlıgör İlkokulunun da temelini burada atacağız inşallah. Şanlıurfa’nın dört bir tarafına bu yeni okullardan yapıyoruz. Daha çok çalışacağız, daha çok evladımızı üniversitelere göndereceğiz ve Şanlıurfa’da yetişen çocuklarımız devletine, milletine, bayrağına önemli hizmetler sunacak görevlere, makamlara inşallah gelecekler” şeklinde konuştu. Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ise burada yaptığı konuşmada; 80. yaşını kutlayan Halk Bankasının çocukların güzel bir tatil geçirebilmeleri için her çocuğun hayalini süsleyen bisikletlerden 100 tane karne hediyesi olarak vereceklerini ifade etti. Konuşmaların ardından başarılı olan çocuklara karneleriyle birlikte hediye bisikletler takdim edilirken, program Halk Bankası tarafından hazırlanan gösteri ve eğlencelerle devam etti.

SURİYELİ ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİ

Türkiye'de en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan kentlerin başında gelen Şanlıurfa'da eğitim gören yaklaşık 73 bin Suriyeli öğrenci karnelerini aldı. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Şanlıurfa'da sağlanan imkanlarla eğitimlerini sürdüren Suriyeli öğrenciler, Türkiye'deki yaşıtları gibi karne sevinci yaşadı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Suriye Birimi Sorumlusu Doğan Yüksel, bini aşkın öğrencinin eğitim gördüğü Sırrın Geçici Eğitim Merkezinde düzenlenen karne dağıtım törenine katılarak başarılı öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Notları istediği gibi olmayan bazı öğrencilerin üzgün olduğu gözlendi. Doğan Yüksel, törende yaptığı konuşmada, Suriye'deki savaş nedeniyle kente sığınan çok sayıda kişinin en güzel şekilde ağırlandığını söyledi.

Misafirlerin çocuklarının da eğitimden uzak kalmaması için çaba sarf ettiklerini belirten Yüksel, çocuklara başarı dileyerek tatili en iyi şekilde değerlendirmelerini istedi. Suriyeli öğrencilerden Esad Mukrim ise tatile çıkacağı için heyecanlı olduğunu ama okulunu ve arkadaşlarını özleyeceğini belirtti.

ŞEHİT ÖĞRETMENİN OKULUNDA BURUK KARNE SEVİNCİ

Öte yandan Şanlıurfa'dan memleketi Gümüşhane'ye giderken Tunceli'de PKK mensuplarınca kaçırıldıktan sonra katledilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz'ın öğrencileri, yaz tatiline hüzünlü girdi. Geçen yılsonu karnelerini Necmettin Yılmaz'dan alan öğrenciler, bu yıl buruk bir karne sevinci yaşadı. Yılmaz'ın isminin verildiği Siverek ilçesinin Çiftçibaşı Mahallesi'ndeki ilkokulda, öğretmenleri Ali Canpolat'ın elinden karnelerini alan öğrencilerin hüzünlü oldukları görüldü. Öğrenciler karnelerini aldıktan sonra şehit öğretmenin masadaki fotoğrafını öptü. Öğrencilerden Aliye Sunkar, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl karnesini öğretmeni Necmettin Yılmaz'ın elinde aldığını söyledi. Şehit öğretmenlerini hiçbir zaman unutmayacaklarını belirten Sunkar, "Karnelerimizi aldıktan sonra öğretmenimizle birbirimize sarıldık, birbirimizi çok seviyorduk. Pasta kestik ve beraber yedik ama keşke bu olay yaşanmasaydı. Yolda giderken şehit edilmiş ve biz bunu duyunca çok üzüldük. Mekanı cennet olsun." dedi. Öğretmen Ali Canpolat da öğrencilerinin Necmettin Yılmaz'ı unutmadığını belirterek  "Kendisini talihsiz bir şekilde kaybettik, keşke böyle bir olay yaşanmasaydı. Bugün okulumuzda buruk bir karne dağıtımı var. Başta eğitim şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Necmettin öğretmenimizin öğrencileri bize emanet." diye konuştu. Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine bağlı kırsal Çiftçibaşı Mahallesi'nde sınıf öğretmeni olarak görev yapan Necmettin Yılmaz, 16 Haziran 2017'de memleketi Gümüşhane'ye giderken Tunceli-Pülümür karayolunda terör örgütü PKK mensupları tarafından yolu kesilip aracı yakılarak kaçırılmış, daha sonra da şehit edilmişti. (HABER MERKEZİ&AA)