LGS, öğrencileri skandallarla karşıladı!

LGS’ye giren bazı öğrenciler kötü bir sürprizle karşılaştı. Milli Eğitim, Eylül ayında taşınacak okulların adresini şimdiden verdi. Hal böyle olunca yanlış adreslere giden öğrencilerin bir kısmı sınava giremedi, bir kısmı ise zorlukla sınava yetişmeyi başardı. Engeller bununla da bitmedi; kimliğini kaybeden veya bulamayan öğrenciler nüfus müdürlüklerine gönderildi ancak; öğrenciler buradan da eli boş döndü.

04 / 06 / 2018 10:36Cumartesi günü sabah saatlerinde tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da binlerce öğrenci Liselere Geçiş Sınavına (LGS) girdi. Erken saatlerde evlerinden çıkan öğrenciler, aileleriyle birlikte sınava girecekleri okulun yolunu tuttu. Şanlıurfa'da büyük bir heyecanla okullarını arayan öğrencilerin bazıları ise gördükleri manzara karşısında adeta şok oldu. Milli Eğitim tarafından öğrencilere verilen sınav giriş belgelerindeki bazı okulların adresleri, henüz okullar o adrese taşınmadığı halde yazıldı. Milli Eğitim, Eylül ayında taşınacak okulların adresini şimdiden verince, öğrenciler gittikleri okullarda inşaatlarla karşılaştı.

Neye uğradıklarını şaşıran öğrenciler, hayatlarına yön verecek sınavlardan birini kaçırma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Okulların henüz taşınmadığını fark eden aileler, çocukları ile birlikte gerçek adreslere giderken, bazı öğrenciler ise yaşanan bu durum nedeniyle sınava yetişemedi ve dışarıda kaldı.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLDİLER ANCAK…

Şanlıurfa'da LGS'ye girmek isteyen ancak kimliğini kaybeden veya bulamayan öğrenciler, okullardaki yetkililer tarafından belge almaları için nüfus müdürlüklerine gönderildi ancak müdürlükler kapalı olduğu için yine öğrenciler eli boş döndü. Hal böyle olunca birçok öğrenci de sınava giremeden evinin yolunu tuttu.

Bu yıl ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından uygulanan LGS ilk oturumu sabah 09.30'da başladı. Birçok öğrenci ailesiyle beraber büyük bir heyecanla okulların yolunu tutarak sınava girdi.

Ancak bu heyecandan dolayı kimliğini bulamayan ve kaybeden öğrenciler için ise durum farklı oldu. Okullara giden ancak kimlikleri olmadığı için sınava alınmayan öğrenciler, yetkililer tarafından nüfus müdürlüklerine gönderildi. Sınava dakikalar kala büyük bir stres içerisinde aileleriyle birlikte müdürlüklerin yolunu tutan öğrenciler, müdürlüğe geldiklerinde ise şok yaşadı.

Müdürlüğün önüne giden öğrenciler ve aileler, kapıların kapalı olduğunu gördü. Kent genelinde birçok öğrencinin aynı sorunla karşılaştığı bildirilirken, kimlik belgesi alamayan öğrenciler hayatlarına yön vermede önemli bir etkisi olacak sınava giremeden evlerine geri döndü. Çocukları sınava giremeyen aileler ise duruma isyan ederek, yetkililerin sınav günlerinde bu tür sıkıntıların olabileceğini düşünerek müdürlükleri açık bırakması gerektiğini savundu.