DSİ Harran Ovası'na su bırakırken, Suruç çiftçisi kendilerine su verilmeyeceğini öğrenip duruma tepki gösterdi. Çiftçiler hem su alamamaktan hem de üstüne DSİ'den fatura kesilmesinden şikayetçi.

28 / 03 / 2018 17:21

Suruç çiftçisine bir dokun bin ah işit. İlçede yıllarca su verilmediği için toprak sahipleri ırgat olarak mevsimlik göç yaşadı ve kilometrelerce ötelere çalışmaya gitti. Verimli topraklar ekinsiz, köy evleri sahipsiz kaldı. Göç nedeniyle çocuklar eğitimden uzak kalırken, işçi aileler zor koşullarda günlük 20 TL yevmiye karşılığında çadır hayatlarına mahkum bırakıldı. Çoğu işçi de kaza nedeniyle yollarda can verdi. Tüm bu sorunlar, GAP eylem projesi kapsamında 2010 yılında yapımına başlanan ve 2014 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılan Suruç Tüneli'den ovaya su bırakılmasıyla sona erecek sanılıyordu ki, işler daha da karmaşık hale geldi.

İLK 'GÖSTERMELİK' SU, İLK SORUN

Çiftçilerin iddiasına göre Devlet Su İşleri ilçeye suyu 'deneme suyu' olarak bıraktı ve bu göstermelik su, borularda çatlama ve patlamalara neden oldu. Şikayetler üzerine tadilat ihalesi yapıldı ancak ihaleyi alan firma sahaya çıkmadı. Ağır aksak verilen suyla çiftçi mağdur oldu.

SU YOK, FATURA VAR

Ekinsiz topraklarını kaldıran ve tarlası kuruyan çiftçi, kendilerine kesilen faturayla ikinci şoku yaşadı. DSİ uydudan bakıp yeşil gördüğü alanlardan vermediği suyun parasını talep etti. Gelir elde edemeyen çiftçi, bir de üstüne çaresizce parayı ödedi.

ELEKTRİK KRİZİ, DESTEKLEME SORUNU

Bu yıl da su alamayan çiftçi kendi yöntemleriyle (kuyu, dalgıç, trafo) yer altından su çekti. Bu da elektriğe fazla yüklenme anlamına geliyordu. Çiftçi, bu kez hizmet karşılığı Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye (DEDAŞ) elektrik faturası ödedi. Kaçak elektrik kullananlar nedeniyle de 3'üncü bir mağduriyet yaşandı. DEDAŞ kaçak kullanım var diye çiftçilerin elektriğini kesti. Kurunun yanında yaş da yandı. Üstelik çoğu çiftçinin desteklemesine de el konuldu.

İTİRAZA 1 AYDIR YANIT YOK

Çiftçi istediği verimi alamasa da haline şükrederken DSİ bu yıl da vermediği suyun faturasını kesti. Çiftçiler, DSİ'nin uydudan bakıp yeşil görünen alanları kendine mal edip kestiği faturalara itiraz etti. Çok sayıda çiftçi kuruma itiraz dilekçesi verdi. 1 aydır itirazlara yanıt alamadıklarını belirten çiftçi, bu yıl da kendilerine su verilmeyeceğini öğrenince "Geçen yıldan sulama parasını ödemesini yapan çiftçilerin suçu ne peki? Bölgede DSİ'nin daha sıkı takip ile borcunu ödeyen ve ödemeyen çiftçilerin ayrımını yapması gerekiyor. Suyu vermeyerek mağduriyetlerin artmasına yol açmak akıl tutulmasıdır" dedi.

Çiftçiler DSİ tarafından Harran Ovası'na bırakılan suyun kendileri için de bırakılmasını istiyor.

Özlem KOÇHAN ÇELİK/İPEKYOL