10 milyon dönüm toprak suya kavuşacak

Atatürk Barajı sayesinde, bölgedeki sulanabilir arazinin büyüklüğü iki yıl içinde yaklaşık 10 milyon dönüme ulaşacak. Şanlıurfa Valisi Erin, "Tamamlandığında 2 milyonun üzerinde kişiye istihdam sağlayacak bir projeyle karşı karşıyayız" dedi.

28 / 08 / 2017 10:43

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne "can suyu" veren Atatürk Barajı sayesinde, bölgedeki sulanabilir arazinin büyüklüğü iki yıl içinde yaklaşık 10 milyon dönüme ulaşacak ve 2 milyonu aşkın kişiye istihdam sağlanacak.  Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, yaptığı açıklamada, dünyanın sayılı, Türkiye'nin ise en büyük barajlarından olan Atatürk Barajı'nın, kapasitesi dolayısıyla "Barajların efendisi" olarak nitelendirildiğini söyledi. Erin, baraj sayesinde ülkenin hem elektrik hem de su ihtiyacının ciddi bir bölümünün karşılandığını dile getirdi. Türkiye'nin en önemli hububat üretim merkezlerinin bölgede bulunduğunu ifade eden Erin, verimli ovalara dev sulama kanalları aracılığıyla barajdan su ulaştırıldığını belirtti. Erin, aşırı sıcaklara rağmen baraj sayesinde bölge çiftçisinin kuraklık sıkıntısı çekmediğini vurgulayarak, barajın şu anda bölgedeki 5 milyon dönüm arazinin sulama ihtiyacını karşıladığını ve ürün çeşitliliği ile verimi artırdığını anlattı


SULANABİLİR ARAZİ KATLANACAK

Atatürk Barajı ile bölgenin en verimli topraklarına sahip Mezopotamya Ovası'nın suyla buluşmasının ve buradan ekonomik bir değer sağlanmasının amaçlandığını dile getiren Erin, şöyle konuştu: "Enerji üretimi ne kadar önemliyse de ondan daha önemlisi buradaki toprakların sulama işlemleridir. Sulama, barajımızda 1993 yılından bugüne devam ediyor. Bölgede sulanabilecek 10 milyon dönüme yakın arazi var. Gerçekleştirilen yatırımlarla biz bunun yüzde 50'sini sulayabilmişiz. Şanlıurfa, Mardin ve diğer illerimizde de halen devam eden projelerimiz var. Tamamlandığında 10 milyon dönüme yakın verimli arazinin suyla buluşmasını sağlamış olacağız. Yine tamamlandığında 2 milyonun üzerinde kişiye istihdam sağlayacak bir projeyle karşı karşıyayız. Devletimiz ve hükümetimiz bu projeye son derece önem veriyor. Bugüne kadar sadece baraj ve sulama değil, GAP kapsamında 80 milyar Türk lirası civarında ayrılan bir kaynak var. 2019'da da tamamlanması planlanıyor, belki biraz sarkabilir ama hedefimiz o." (AA)


ATATÜRK BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALİ

Atatürk Barajı, Adıyaman ve Şanlıurfa arasında, Fırat Nehri üzerinde kurulu olup, enerji ve sulama amaçlıdır. GAP Projesi içinde, Şanlıurfa’nı Bozova ilçesine ise 24 km uzaklıkta olup, Fırat Nehri üzerinde kurulan barajdır. 1983 yılında inşaatı başlamış olan baraj 1992 yılında işletmeye açıldı. 8 türbine sahip barajın yüksekliği 169 metredir. Kaya dolgu tipinde bir barajdır. Gövde hacmi 84,5 milyon m³ tür. Dış yüzeyi kaya içi kil ve topraktır. Baraj gölünün baskısı ile ilk inşasındaki yüksekliği 10 metre kısalmıştır. İnşaatına; 4 Kasım 1983 tarihinde başlandı. 1994 senesinde bitirilmesi planlanan baraj; sulama ve enerji elde etmek maksadıyla yapılmıştır. 84.4 milyon m³ kaya ve toprak dolgu ile dolgu hacmi bakımından bugüne kadar dünyada inşa edilen barajlar arasında beşinci sıradadır. Meydana gelen göl alanı 817 kilometrekaredir. Atatürk Barajı, dolgu hacmi bakımından dünyanın en büyük 6. barajı durumundadır. Hidroelektrik Santralı da, dünyada halen yapımı sürenler arasında 3., inşa edilmiş olanlar arasında da 5. en büyük santraldir. Aynı zamanda Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük barajıdır. İstanbul'un yıllık su ihtiyacını 5 günde sağlayabilecek seviyededir.