Alman şirketinden Şanlıurfa’ya dev yatırım

Alman Mannesman firması petrol nakil hatlarının borularını ve ekipmanlarını Şanlıurfa’da üretecek. Firmanın yıllık ihracat hedefi 5 milyar lira. Şanlıurfa’nın yıllık 220 milyon TL’lik ihracat potansiyeli dikkate alındığında, en az 25 katlık bir ihracat artışı öngörülüyor.

07 / 02 / 2017 10:53

Şanlıurfa tarihinin en büyük sanayi yatırımına kavuşuyor. Mannesman uluslar arası petrol nakil hatlarının borularını ve ekipmanlarını Şanlıurfa’da üretecek ve buradan tüm dünyaya pazarlayacak.

Hafta sonu Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve yatırımcılar bir araya gelerek yatırımdaki son durumu değerlendirdi. Ziyaret ve görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulunan TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M.Sadık Sade, aylardır yürütülen yatırım çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirtti.

Hafta Sonu Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile bir araya geldiklerini belirten Başkan Sade, Bakan'ın yaklaşımının yatırımcılar tarafından büyük memnuniyetle karşılandığını ve yatırım yeri olarak Şanlıurfa’nın seçilmiş olmasından dolayı tüm tarafların isabetli bir karar olduğuna inandıklarını söyledi.

YATIRIM YERİNDE İNCELEME

 Mannesman Firmasının en üst düzeyde gerçekleştirdiği ziyaretin önemine dikkat çeken Başkan M.Sadık Sade, “Geçtiğimiz hafta sonu Şanlıurfa adına sanayi tarihinin en önemli anlarından birisine tanıklık ettik. Alman Mannesman firması yönetimi ve ortakları Şanlıurfa’yı ziyaret ederek yatırım çalışmalarını yerinde görmek istediler. Sayın Bakanımız Lütfi Elvan ile de bir araya gelen heyet yatırım yeri olarak Şanlıurfa’yı seçtiklerinden dolayı mutlu bir şekilde memleketlerine döndüler. Şirketin Türk ortaklarından Abdullah İmir bey ile aylardır yürüttüğümüz çalışmalar nihayet meyvelerini verdi. Yatırımcı heyet ile Bakanımızın huzurunda bir araya geldik. Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, AK Parti İl Başkanımız ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptık. Böylesine önemli bir yatırım için memleketimizin ileri gelenlerinin bir araya gelmesi yatırımcılar için de büyük bir moral ve motivasyon oldu. Bakanımız konuyla çok yakından ilgilendi ve pazartesinden itibaren Bakanlıkta gerekli görüşme ortamlarını ayarladı. Heyetle birlikte Organize Sanayi Bölgesine giderek yatırım yerini birlikte inceledik." dedi.

5 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Şanlıurfa tarihinin en büyük yatırımı olduğuna dikkat çeken Sade, istihdam konusuna da değindi . Sade, "Yıllık ihracatımızı bir anda 25 kat arttıracak bir yatırım yapılıyor. Doğrudan 500 dolaylı olarak 5 bin kişilik bir istihdam söz konusu.. Böyle bir işe vesile olduğumuz için, Şanlıurfa’nın istihdamına katkı sunduğumuz için, laf değil hizmet üretebildiğimiz için mutluyuz, gururluyuz. Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İl Başkanımıza ve organizasyonun tüm aşamalarında desteklerini gördüğümüz Kalkınma Bakanı Müşavirimiz, eski milletvekilimiz Abdulkerim Gök’e teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)