‘Altın huzursuz ortamı seviyor’

Kuyumcular Odası Başkanı Halil Demirkol, altının bir yatırım aracı olduğunu ve düğünlerin artmasıyla da piyasaların hareketlendiğini ifade etti. Altının huzursuz ortamlarda yükseldiğini de belirten Demirkol, Suriye’de malı mülkü olanların her şeyinin gittiğini ancak altını olanların burada bozdurarak yaşamlarını idame ettirdiklerini söyledi.

02 / 08 / 2017 11:01

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Türkiye’de altın fiyatları uzun zamandır yükseliyor. Arada yaşanan küçük düşüşlere rağmen altın fiyatları belirli bir seviyenin altına düşmüyor. Özellikle yaz aylarında artan düğün sayıları da piyasaya bir hareketlilik getirmiş durumda. Altın piyasasında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Şanlıurfa Kuyumcular Odası Başkanı Halil Demirkol, altının bir yatırım aracı olduğunu ve düğünlerin artmasıyla da piyasaların hareketlendiğini ifade etti. Bölgede yaşanan sıkıntıların altın fiyatlarını yükselttiğini dile getiren Başkan Demirkol, altının yaşadığımız bölgede en güvenilir yatırım aracı olduğunu kaydetti. Altının kıymetli bir yatırım aracı olduğunu vurgulayan Demirkol, Suriye’de yaşananlardan sonra malı-mülkü olanların perişan halde olduğunu, altını olanların ise geçim sağlayacak imkânları elde ettiğinin altını çizdi.


‘ALTIN HUZURSUZ ORTAMLARI SEVİYOR’

Altının gram fiyatının 144 lira civarında seyrettiğini söyleyen Demirkol, “Altının bir yatırım aracı olduğunun, sürekli yatırımcısına değer kazandırdığının toplum bilincinde. Tabii ki altının fiyatında düşüşler olduğu zamanlar oluyor ama altın yatırımcısına sürekli kazandırmış bir yatırım aracıdır. Özellikle yaşadığımız coğrafyada güvenli liman olan altına yatırım artmaktadır. Altının şu an kas fiyatı 144 TL’dir. Yani yükselebileceği en üst noktalara gelmiş durumda. ABD ve Rusya’nın Suriye’de arabulucu olması altını biraz durağanlaştırmıştı ama geçen günlerde Rusya’nın kendi komşularıyla sıkıntısını gündeme getirmesi, Suriye sınırına asker yığması altının yükselmesine neden olmuştur. Altın huzursuz ortamlarda hep yükselir çünkü huzursuz ortamların en geçer akçesi altındır. Buna bir örnek verecek olursak; Suriye’de yaşanan olayda malı mülkü orada olanların hepsi perişan oldu ama malı mülkü altında olanların hepsi burada en azından kendi kendilerini idame ettirecek bir varlıkları oldu. Sebebine gelince; ellerinde altın vardı hepsi burada bozdurdu, çoğu burada kuyumcu dükkanı açtı” ifadelerini kullandı.


‘DÜĞÜN SEZONU İLE PİYASALAR CANLANDI

Yaz ayları beraber düğün sayılarının arttığını, bunun da altın satışlarını ve fiyatlarını etkilediğini ileten Demirkol, “Şöyle arz edeyim, has dediğimiz 24 ayar külçe altın 144 TL’den, Urfalılarımızın genelde bilezik olarak sorduğu 22 ayar altın 135 TL’den işlem görmekte. Bir ata altını 971 liradan işlem görmekte. 240 TL çeyrek, 245 TL yeni çeyrek. Bunlar halka satış fiyatlarıdır. Altın özellikle son günlerde, düğün sezonunun açılmasıyla piyasalarımız canlandı. Düğün sezonunun etkisi mutlaka oldu, tabii ki biz bu konudan memnunuz. Özellikle mübarek Ramazan ayı geçti, biliyorsunuz Ramazan’da halkımız düğüne pek rağbet etmezler ama Ramazan’dan sonra düğün sezonunun açılmasıyla, gerek esnafımızda gerek piyasalarda alışveriş bereketi oldu” diyerek sözlerine son verdi.