Araç ruhsat işlemlerinde yeni dönem başladı!

Şanlıurfa 7. Noteri Remzi Canbeyli, yürürlüğe giren yönetmelik ile 2. el araçlarda satış, devir ve tescil işlemlerinin noterlikler aracılığıyla yapılacağını söyledi. Bu şekilde işlemlerin hızlanacağını aktaran Canbeyli, vatandaşların 15 lira bir ek ücret ödeyeceğini de sözlerine ekledi.

02 / 02 / 2018 18:04

İçişleri Bakanlığı resmi YouTube hesabından “Araç Sicil ve Tescil İșlemleri Artık Noterlerde Yapılacak” adlı bir video yayınlandı. Bundan sonra Araç Sicil ve Tescil ișlemleri artık noterlerde yapılacak. Yapılan yeni düzenleme ile ilgili olarak bilgiler veren Şanlıurfa 7. Noteri Remzi Canbeyli, yönetmeliğin 1 Şubattan itibaren yürürlüğe girdiğini belirterek, “Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının müşterek yönetmeliği ile, ki bu yönetmelik 31 Ocak 2018 itibariyle Resmi Gazete’de yayımlandı. Bundan sonra araçların satış, devir ve tescil hizmetlerinin yürütülmesi hakkında yönetmelik ile 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren 2. el araç satışlarının ruhsatları da noterlikler tarafından verilecek. Zannediyorum yakın tarih sonra da sıfır araçların da ruhsatlarını noterler verecek. Şu anda öngörülen tarih 14 Şubat, inşallah o tarihten itibaren sıfır araçların da ruhsatları noterlikler tarafından verilecek. Bu hizmetleri noterlerin daha iyi, daha güzel yürüteceğine inanıyorum” dedi.

‘15 LİRA EK ÜCRET ALINACAK’

Yapılan düzenleme ile birlikte işlemlerin hızlanacağına değinen Canbeyli, vatandaşların 15 lira bir ek ücret ödeyeceğini de ekleyerek, “Sadece 15 lira bir ek ücret ödenecek. Daha önce 2018 itibariyle 164 lira alıyorduk, şimdi 15 liralık bir fark geldi. İşlemler hızlanacak, vatanda satış işlemini yapınca o an ruhsatını da ruhsat aslını da alıp gidecek, emniyete gitmesine gerek kalmayacak. Artık araçlarla ilgili, tescil ile ilgili birçok işlemi noterlikler yapacak, trafik ile bir işleri yok. Yükümüz biraz artacak, ama noterlikler bu konuda donanımlı dolayısıyla herhangi bir aksamaya mahal vermeden noterlikler bu işin altından kalkabilecektir, daha hızlı yürüteceklerdir” diyerek sözlerine son verdi.

YÖNETMELİKTE NE DİYOR?

Yönetmeliğe göre, tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, satış veya devri yapılacak araçtan dolayı motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası ve trafik idari para cezası, ilgili kanuna göre verilen idari para cezaları ile geçiş ücreti borcu ve taşıt üzerinde satış ve/veya devri kısıtlayıcı herhangi bir tedbir veya kayıt bulunmadığının ve trafikten çekilmiş veya çekilecek araçlar hariç olmak üzere aracın geçerli muayenesi ile zorunlu mali sorumluluk sigortasının bulunduğunun tespit edilmesi halinde noterler tarafından yapılacak. Noterler tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devir işlemleri geçersiz olacak.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL