Baraj suyu olmayana

güneş enerjisiBüyükşehir Belediyesi meclis toplantısında, Atatürk Barajı’ndan faydalanamayan çiftçilere Güneş Enerjisi Sistemi (GES) desteği verilmesini öngören rapor kabul edildi. Meclise sunulan önergeler arasında fırıncıların kalitesiz çalışması da yer aldı.

15 / 11 / 2017 10:36

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantıları devam ediyor. Dünkü 2. birleşim Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç Başkanlığı’nda Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Mecliste ek önerge ve maddelerin gündeme kabul edilip komisyonlara sevk edilmesinin ardından diğer gündem maddelerine geçildi. Sunulan ek maddeler arasında Eyyübiye İlçesi Beykapısı Mahallesi’nde bir alanın Güvercin Pazarı Projesi kapsamında Eyyübiye Belediyesi’ne 25 yıllığına verilmesi de yer aldı. Meclise sunulan bu ek madde yapılacak olan sunumun ardından ilgili komisyona sevk edilecek. Sunumun ise bugünkü birleşimde gerçekleşmesi bekleniyor.

KÖTÜ ÇIKAN EKMEK MECLİS GÜNDEMİNDE

Kent merkezinde bulunan fırınların birçoğunun hem ekmeği kalitesiz hem de gramajını eksik çıkarması vatandaşın uzun süreden bu yana şikayet ettiği başlıca konulardandı. Nihayet bu konu meclis gündeminde ele alınacak. Verilen ‘ekmeğin kalitesinin artırılması’ önergesi ilgili komisyona havale edildi. Mecliste önceki gün gündeme alınan ve ilgili komisyonlara sevk edilen diğer konular, huzurevlerinde bulunan kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması, fenilketonüri hastalarına yardım, Çarmelik Hanı ve Şanlıurfa eski Valisi Yusuf Yavaşcan’ın adı verilmiş olan caddenin isminin değiştirilmesi şeklinde oldu.


ÇİFTÇİLERE GES DESTEĞİ GELİYOR

Mecliste daha sonra komisyonlardan gelen raporlar meclise sunuldu. Atatürk Barajı’ndan faydalanamayan ve en az 100 dönüm tapulu arazisi olan çiftçilere, devlet desteği ile teşvik ve hibe verilerek, güneş enerjisinden faydalanmaları için ilgili yerler tarafından gerekli çalışmaların yapılması konusunda sunulan rapor dikkat çekti. Meclise sunulan raporda yapılacak olan destek neticesinde kurulacak olan enerji sistemlerinin ortalama 17 dönümlük bir alanı kaplayacağı da ifade edildi. Meclise sunulan rapor, yapılan görüş alışverişinin ardından kabul edildi.


DAMLAMA SULAMANIN ÖNEMİ

Çiftçilerin damlama sulamaya geçmeleri için yapması gerekenler ve damla sulamanın getirileri de yine meclise sunulan raporlar arasında yer aldı. Detaylı şekilde hazırlanan raporun, çiftçilere sunulması ve bilgilendirme amaçlı kullanılması için ilerleyen dönemlerde çalışmaların yapılacağı da ifade edildi.

Raporların meclise sunulmasının ardından toplantının 2. birleşimi sona erdi. Meclis toplantılarının 3. birleşimi bugün saat 14.00’te yapılacak.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL