BUNCA TOPLANTI BOŞUNA! Kesinti tarımı bitirecek…

Dicle Elektrik "Bazı birlikler borçlarını ödememekte kararlı görünüyor" diyerek elektrikleri kesmekten başka çarelerinin kalmadığını açıkladı. Bununla da yetinmeyen kurum, çiftçilere ekim yapmayın uyarısında bulundu.

08 / 04 / 2018 15:29

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., elektrik borcunu ödemeyen sulama birliklerinin elektriğini kesmekten başka çarelerinin kalmadığını duyurdu. Borcu olan çiftçilerin sulama sezonunda sıkıntı yaşamamaları için önceden uyarılarda bulunan Dicle Elektrik, dün son bir uyarı daha yaptı. Yapılan açıklamayla birlikte çiftçilerle, Dicle Elektrik’in sık sık karşıya geleceği şimdiden ortaya çıktı. Enerji kesintisi yapıldığı için ekinleri kuruma aşamasına gelen çiftçiler geçtiğimiz yıllarda gösteriler yapmış, önlerine gelen trafoları ve araçları yakıp yıkmışlardı. Bu yıl da borçların ödenmemesinden dolayı elektrik vermemekte kararlı olduğunu anlatmaya çalışan Dicle Elektrik, çiftçilere ekim yapmamaları tavsiyesinde bulundu. Dicle Elektrik’in bu uyarısına uyulması halinde hem kentteki tarım ekonomisi büyük zarara uğramış hem de çiftçiler geçim kaynağından olacak. Uyarının dikkate alınmayıp ekim yapılması halindeyse ortalık bayağı karışacak.

DİCLE ELEKTRİK BİLDİĞİNİ OKUYOR

Açıklama yayınlanır yayınlanmaz sosyal medya başta olmak üzere birçok vatandaş duruma tepki göstererek, şimdiye kadar Ankara’da elektrik kesintileriyle ilgili yapılan toplantıların göstermelik olduğu şeklinde yorumlar yaptı. Ne kent merkezindeki ne de sulama birliklerinden kaynaklanan borçlardan dolayı tarım alanlarındaki elektrik kesintilerine yıllardır bir türlü çözüm bulunamıyor. Gerek dönemin Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik gerekse de mevcut bakan Fakıbaba, Dicle elektrik yetkilileri ile defalarca Ankara’da bir araya geldi. Ancak Dicle Elektrik yine geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamaların benzerini yaparak, bu yıl da uygulamanın geçen yıllardan farklı olmayacağını gösterdi.

İŞTE DİCLE ELEKTRİK’TEN GELEN AÇIKLAMA

Borçların mutlaka ödenmesi gerektiğinin altını çizen enerji şirketinden konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

  ‘’Şanlıurfa’da başta Yalınlı Onortak, Topçu Gündaş ve Güzelyurt sulama birlikleri olmak üzere, borcu bulunan tüm birlikleri, geçmişe ait elektrik borçlarını ödemeleri için bir kez daha uyarıyoruz. Bu birliklere, üyeleri zarar görmesin diye birçok kez uyarıda bulunmanın yanında süre tanıdık, kolaylık sağladık. Son olarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın araya girmesiyle, birliklere ödeme yapabilmeleri için bir kez daha ek süre tanıdık. Ancak iyi niyetli ve sabırlı tüm bu girişimlerimize rağmen bazı birlikler borçlarını ödememekte kararlı görünüyor. İlgili yasalar ve mevzuata göre, birliklerin elektriklerini kesmekten başka yapılacak bir şey kalmadı. Borçlu birliklerin üyelerinden, yaşanacak bu durumdan zarar görmemeleri için ekim yapmamalarını öneriyoruz‘’.