Çiftçi, umudunu Fakıbaba’ya bağladı

Suruç Sol Sahil Projesi kapsamında yer alan Akçakale'ye bağlı Çakırlar Mahallesi Muhtarı Mehmet Bilal Öncel, “Su sorunumuzun çözümü için şu anda faaliyette olan 8 adet pompa yetersiz kalıyor. Bizim su sorunumuzun çözümü için 12 pompa olması lazım” dedi.

27 / 07 / 2017 10:38

GAP Eylem Projesi kapsamında 2010 yılında yapımına başlanan ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılan Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kapsamındaki köylerde sulama sorunu devam ediyor.

Sorunun çözümü noktasında pompa sayısının arttırılması gerektiğini söyleyen Akçakale'ye bağlı Çakırlar Mahallesi Muhtarı Mehmet Bilal Öncel pompa artışı noktasında Şanlıurfa DSİ Müdürlüğü genel merkeze bu sorunu iletmesine rağmen pompa artışını DSİ genel müdürlüğü kabul etmediği iddiasında bulundu.


‘SULAMA POMPA SAYISI 8’DEN 12’YE ÇIKSIN’

Çakırlar Mahallesi Muhtarı Mehmet Bilal Öncel yaptığı açıklamada, “Yaptığımız görüşmeler sonrasında sulama kapsamı dışında kalan 100 bin dönüm arazi borular çekilerek sulanmaktadır. Bu yüzden 8 pompa yetersiz kalmaktadır. Mevcut pompa sayısının 8 den 12 ye çıkarılarak bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Su sorunumuzun çözümü için pompa sayısının 12’ye çıkması lazım” diye konuştu.


‘BAKAN FAKIBABA’DAN DESTEK İSTİYORUZ’

Muhtar Öncel, “Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, milletvekillerimizden ve DSİ yetkililerden isteğimiz lütfen bu su sorununa biran önce bir çare bulmalarını istiyoruz. Bu konuda gerek pompa artışı ve gerekse de sulama sıkıntılarımıza biran önce bir çare olsunlar” diyerek sözlerini sonlandırdı. (HABER MERKEZİ)