Çırakların yetişmesi cazip hale gelecek

Teknik Mesleki Okullarını tercih eden öğrenciler hem eğitimlerini tamamlayıp üniversiteye gidecek hem de çalıştıkları taktirde devlet tarafından maddi destek görecek

23 / 03 / 2017 12:57

(Bilal KAPLAN-İPEKYOL)

Son yıllarda esnafın en çok dert yandığı çırak yetişmiyor sorununa önemli bir çözüm geldi. Çırak yetiştirme sorunu için Milli Eğitim Bakanlığı kanun değişikliği yaparak Çıraklık Okullarını, Teknik Mesleki Okullar olarak değiştirdi. 4 yıllık olan bu okullara giden öğrenciler hem eğitimlerini tamamlayıp üniversiteye gidecek hem de çalıştıkları taktirde devlet tarafından maddi destek görecek. Teorik bilginin yanında öğrencinin pratik bilgi de alacak olan öğrenci bir ustanın yanında çalıştığı zaman asgari ücretin üçte biri oranında bir ücret alacak. Yaklaşık 420 TL’ye tekabül edecek olan bu ücretin 280 lirası devlet tarafından geriye kalanı ise işveren tarafından ödenecek.


BAKAY: ÇIRAK VE USTA OLAN KİŞİLER ARTACAKTIR

Yeni uygulamayla esnaf ve sanatkarların çırak ve usta bulma konusunda yaşadıkları sıkıntının büyük oranda aşılacağını kaydeden Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (ŞESOB) Şefik Bakay, “Daha önce esnaf ve sanatkarlarımız çıraklıkla ilgili sıkıntıları vardı. Bu sıkıntılar neler? Çırak bulmada sıkıntı yaşıyorlardı. Çırak olmayınca usta yetiştirme noktasında ciddi sorunlar vardı. Bu sorunlar doğrultusunda Milli Eğitim de kanun değişikliği yaparak Çıraklık Okulları, Mesleki Eğitim Okullarını Teknik Mesleki Okulları olarak değiştirdiler. Şu anda Sanat Okulları dediğimiz 4 yıllık bir öğrenci gidip orada eğitim gördüğü zaman 4 yıl içerisinde alacağı ustalık belgesi ile altın bileziği eline takarak ustalık belgesi sahibi olacak. Bu belgeyi alacağı zaman 4 yıl boyunca esnaf ve sanatkarlarımıza bu öğrencileri gönderecekler. Bu 4 yıl içerisinde birebir o işle ilgili bir çalışma olacak. Çalışırken de devlet bu öğrenciye destek veriyor. Haftada 3 gün gelecek olan öğrenci orada pratik eğitimi görecek. Çıraklık eğitimi alan öğrencinin asgari ücretin 3/1’ni alacak. Yani bu da 420 TL civarında bir paraya tekabül ediyor. 420 liranın 280 lirasını devlet verecek. Diğer kalan ücretini de usta verecek. Bu sayede çırakların yetişmesi cazip hale gelecek. Ayrıca çalıştığı süre içerisinde iş güvenliği sigortası da yatmış olacak. Bu arada aldığı derslerle de üniversiteye de gidebilecek. Bunlar yapıldığı zaman inşallah Şanlıurfa’da çırak ve usta olan kişiler artacaktır” dedi.