DEDAŞ'a karşı tazminat davası

EPDK şartnamesine göre DEDAŞ yılda 'bildirimsiz' olarak 48 kez ve 56 saat elektrik kesme hakkına sahip. Aksi takdirde tazminat ödemesi gerekiyor. Şanlıurfa'da bir yılda 48 kez kesinti yapıldığının belirlenmesi haline kuruma belediye veya vatandaşın dava açma hakkı doğuyor.

04 / 08 / 2017 11:05

İl Genel Meclisi Eski Başkanı Uğur Beyazgül Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye (DEDAŞ) 9 maddede yanıtlanması istemiyle soru yöneltti. "Bakanımız, il başkanımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, elektrik kesintileri konusunda adeta seferber olmuş durumdalar. Onlara nasıl katkı sunarım diye bazı çalışmalar yaptım" diyen Beyazgül madde madde merak edilen tüm soruları DEDAŞ'a sordu.  Sorular arasında en dikkat çekenlerden biri ise mağdur abonelerin ve belediyelerin DEDAŞ'a yönelik tazminat hakkının bulunuyor olması. Beyazgül, "Belediye veya vatandaşların tazminat talebi olmuş mudur?" dediği soruda "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) şartnamesine göre yılda bildirimsiz olarak 48 kez ve 56 saat elektrik kesme hakkınız olduğu,aksi durumun tazminat gerektiği belirtilmesine rağmen, bu sayının çok üzerine çıkmış bulunmaktasınız" ifadelerini kullandı.


DEDAŞ'A SORULAR

1.İhale şartnamesindeki personelle ilgili yükümlülüklerinizi kamuoyuna açıklar mısınız? Zira konuştuğumuz personeller tarafından çalışma şartlarının çok geriye gittiği, her bölümde istenilen sayıda ve vasıfta eleman olmadığı, mevcut elemanların kaçmak için fırsat kolladığı belirtiliyor. Hatta 4 uzman elemanın olması gerektiği ana merkezde 1 uzman elemanın kaldığı belirtiliyor.

2.ihale şartnamesindeki araç ve gereç yükümlülüklerinizi kamuoyuyla şeffaf şekilde paylaşır mısınız? Zira 2 milyona yaklaşan bir nüfusa 1 adet test aracıyla ulaşılmaya çalışıldığı, geçenlerde Hilvan'daki bir arızada; test aracı başka bir arıza nedeniyle Hilvan'a gidemediği için tüm hattın kazılmak zorunda kalındığı doğru mudur? Ayrıca mevcut test aracınında bozulduğu belirtilmektedir..bu konularda kamuoyunu rahatlatacak bir açıklamada bulunur musunuz?

3. İhale şartnamesinde arızalı kabloların tamiri için nasıl bir teknik şartname bulunmaktadır. Zira teknik olarak arızalı kabloların tamamının değişmesi gerekirken parça kablolarla birleşim yapılmakta,bu parça kısımlarda sürekli arızalandığı iddia edilmektedir.

4.Özellikle Karaköprüde'ki hızlı yapılaşmadan dolayı kablo kesitlerinin yetersiz geldiği belirtilmektedir. İhale şartnamesinde eski ve yetersiz kabloların yenilenmesi için herhangi bir madde var mıdır?

5. Yenişehirde'ki bir arızadan Karaköprü'de etkilenmektedir. Oysa Karaköprü'de yapılacak bir trafo merkezi ile Karaköprü diğer arızalardan etkilenmeyecektir. Bu konuda bir çalışma var mıdır ve kimin yükümlülüğündedir?

6. EPDK şartnamesine göre yılda bildirimsiz olarak 48 kez ve 56 saat elektrik kesme hakkınız olduğu,aksi durumun tazminat gerektiği belirtilmesine rağmen, bu sayının çok üzerine çıkmış bulunmaktasınız..bu konuda EPDK'nın bir uyarısı,belediye veya vatandaşların tazminat talebi olmuş mudur?

7.Elektrik kullansın ve kullanmasın her aboneden 50 TL almanızın yasal dayanağını kamuoyuna açıklar mısınız?

8. Şartnameye göre sizi denetleme görevi kime aittir? EPDK'ya ait olduğu belirtiliyor..EPDK'nın sizin hakkınızda herhangi bir denetleme raporu var mıdır varsa kamuoyuyla paylaşır mısınız?

9.Kamuoyunda bir Türk firmasının zaman zaman DEAŞ ile anılması bizleri oldukça rahatsız etmektedir. Bu konuyu bertaraf için bir imaj çalışması veya halkla ilişkileri geliştirmeyi düşünüyor musunuz? (HABER MERKEZİ)