Demir fiyatı tavan yaptı İNŞAATTA KRİZ KAPIDA!

İnşaat sektörünün temel malzemelerinden olan demir fiyatlarında sene başından bu yana yüzde 60 civarında bir artış meydana geldi. Duruma tepki gösteren STK’lar adına konuşan Şanlıurfa Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Önal, “120 bin üye ve yaklaşık 3 milyon çalışan bu krizden etkilenmektedir. Hükümet kendi takdir enstrümanlarıyla demir fiyatlarını muhakkak düşürmelidir, aksi takdirde sektör krize sürüklenmektedir” dedi.

22 / 11 / 2017 11:14

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Türkiye ve Şanlıurfa’da inşaat sektörü, ekonominin can damarlarının başında geliyor. Özellikle istihdam noktasında büyük katkısı olan sektörde, şu aralar ise demir fiyatlarında yaşanan artış, krize neden oldu. 2017’nin başından bu yana demir fiyatları 1,6 liradan 2,6 lira civarına yükselirken, yaklaşık yüzde 60’lık bu artış sektör elemanlarını zor durumda bıraktı.

İnşaat sektörünün ekonomiye katkı noktasında büyük bir pay aldığı kentte, Şanlıurfa Müteahhitler Birliği’nin öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, müteahhitler, emlakçiler ve sektör çalışanları demir fiyatlarındaki büyük artışa isyan etti.

MÜTEAHHİTLER ODASI BAŞKANI ÖNAL: 3 MİLYON KİŞİ KRİZDEN ETKİLENİR
Karaköprü’deki nikah salonunda toplanan grup adına açıklama yapan Şanlıurfa Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Önal, “Bu yılın başında tonu bin 6oo lira olan inşaat demiri altın, bakır ve gümüşü kat kat geride bırakarak, tonu 2 bin 600 lira olmuştur. Bu durum inşaat sektörü açısından bıçağın kemiğe dayanması demektir.  Türkiye dünyada demir çelik üretiminde ilk 8 arasında olmasına rağmen, demir fiyatlarının 1 yıl içerisinde yüzde 60 artış göstermesi Şanlıurfa’daki inşaat sektörünü yerle bir etmiştir. İnşaat sektörü bu durum karşısında ciddi bir darboğazla karşı karşıya kalmıştır,  sektör krize sürüklenmektedir. Birçok konuda vatandaşımızın sesine kulak veren Sayın Cumhurbaşkanımızın bu önemli sorunu da çözmesini beklemekteyiz. Türkiye’de ekonominin lokomotifi inşaat sektörü ise inşaat sektörünün de lokomotifi demir ve çeliktir. İnşaat, taktir edilir ki Türkiye ekonomisi ana lokomotifi sektörü olarak da 250 alt sektörü taşıyan ve yine TÜİK rakamlarına göre 2 milyon 200 bin kişiyi direk istihdam eden önemli bir sektördür. İnşaat sektörü artan demir fiyatları karşısında ciddi bir dar boğazla karşı karşıya kalmıştır. Bununla birlikte İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonumuza bağlı 120 bin üye ve yaklaşık 3 milyon çalışan bu krizden etkilenmektedir. Hükümet kendi takdir enstrümanlarıyla demir fiyatlarını muhakkak düşürmelidir, aksi takdirde sektör krize sürüklenmektedir” sözlerine yer verdi.

İstihdamda yeni işsizlerin oluşmaması adına gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini kaydeden Önal, “Sayın cumhurbaşkanımızın istihdamdaki seferberlik çağrısını destekliyoruz. Ancak artan demir fiyatlarıyla bunun mümkün olmadığını, inşaat sektörünün yeniden hızla toparlanması, kentsel dönüşümün sekteye uğramaması, istihdamda yeni işsizlerin oluşmaması için hükümetimizden gerekli önlemleri alıp, ne pahasına olursa olsun demir fiyatlarını düşürmeye yönelik gerekli her türlü tedbirin alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

EMLAKÇİLER ODASI BAŞKANI TOPAL: SEKTÖR DURURSA İSTİHDAM DÜŞER
Önal’ın ardından söz alan Şanlıurfa Tüm Emlakçiler Odası Başkanı Fatih Topal da yaşanan artışa tepki göstererek, “Ekonominin can damarlarından biri inşaat sektörüdür. Burada istihdamı sağlayan en önemli sektörlerin başında gelmektedir. Bu inşaat sektörünün durması demek, istihdamın yüzde 60 gerilemesine neden olur. Biz emlakçiler olarak müteahhitlerimizin yanında olduğumuzu söylüyoruz, her zaman da yanlarında olacağız. Çünkü bu ülke sıkıntısı artık, Şanlıurfa’yı aşmış durumda. Bu noktada çözüme destek konusunda da arkalarında duracağız” sözlerine yer verdi.

TÜMSİAD BAŞKANI SADE: İŞSİZLİK YÜZDE 30’a ÇIKAR
Topal’ın ardından söz alan Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade ise inşaat sektörünün istihdamdaki öneminde dikkat çekerek, “Türkiye’deki yapı-inşaat sektörünün istihdama katkısı yüzde 7’lerdeyken, Şanlıurfa’da bu rakam 30-35’ler civarındadır. Ayrıca 19,2 yaş ortalaması ile Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip olan Şanlıurfa’mızda, Türkiye genelindeki işsizlik oranı yüzde 12’lerdeyken Şanlıurfa’daki işsizlik oranı yüzde 20’nin üzerindedir. Ve bu şekildeki hükümetin politikasından dolayı yapı-inşaat sektöründeki istihdamına azalması demek işsizlik oranının yüzde 20’lerde yüzde 30’lara çıkması demektir. Tabi biz burada ilimizde istihdam sağlanması için dışarıdan yatırımcı getirirken, kendi elimizde olan yatırımcılarımızı, müteahhitlerimizi kaybetmek istemiyoruz. Ben bu konuda hükümetimizin demir fiyatlarına özellikle acil bir çözüm bulmasını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

ASKON BAŞKANI ŞAHİN: POZİTİF AYRIMCILIK BEKLİYORUM
Son olarak söz alan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Şube Başkanı Orhan Şahin ise, “Şanlıurfa’nın farklı bir konumu var. Ortadoğu’ya açılan kapısıyla ve her şeyden önemlisi bugün Türkiye, Suriyeli misafirlerle dünyanın yükünü taşıyan bir ülke. Ayrıca Şanlıurfa’da Türkiye’nin bu yükünün dörtte birini taşıyan bir il. İnşaat sektörü Şanlıurfa’mız için çok önemli. Biz hükümetten özellikle ve acilen, Şanlıurfa için müteahhitlere bir pozitif ayrımcılık sağlanarak teşvik bekliyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından diğer katılımcılarda da sıkıntılarını dile getirirken, bir katılımcı inşaat sektörünün çok önemli olduğunu belirtti. Sektördeki krizin cam filmi kadar konuşulmadığını ifade eden katılımcı, yetkililerden çözüm beklediklerini de ekledi.