Destek paketleri ekonomiyi canlandıracak

İş dünyası örgütleri hükümetin peş peşe açıkladığı reform ve destek paketlerinin ekonomiye hareketlilik getireceği umudunu taşıyor.

04 / 02 / 2017 15:12

İş dünyası örgütleri, hükümetin son aylarda peş peşe açıkladığı reform ve destek paketlerinin ticari hayatı canlandıracağı görüşünü taşıyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, yaptığı açıklamada, zor bir dönemeçten geçen Türkiye'nin ekonomi üzerinden yapılan algı operasyonlarıyla mücadele ettiğini, bunda da başarılı olduğunu söyledi.

Olpak, 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programının iş aleminde karşılık bulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Reformların içeriği kadar hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi de önemli. Yatırımcıların programa ilişkin düzeylerini anlamak için ön talep toplama süreci 28 Kasım -14 Ocak'ta yapıldı. Cazibe Merkezleri Programı için 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde yaklaşık bin 200 müracaat yapılması; toplam yatırım tutarının 19 milyar 600 milyon lira seviyesinde olması umut verici. Bu veriler bir yandan reformların uygulanabilir olduğunu gösterirken, diğer taraftan da başvuruların gelecek dönemde artarak devam edeceğinin sinyalini veriyor. Program kapsamında açıklanan ve yatırımcının finansmana ulaşımını kolaylaştıran sıfır faizli yatırım kredisi ve yarısı devlet tarafından karşılanacak olan 'faiz oranı indirilmiş işletme kredisi' uygulamaları bu bağlamda çok önemli bir teşvik. Buna ek olarak 'Makine-teçhizat yatırımlarında sıfır faizli kredi ve yatırımcılara OSB’lerde 'fabrika tahsisi' gibi diğer teşvik ve destekleri de önemli birer fırsat olarak görüyoruz."

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA İŞSİZLİK ORANLARI

Olpak, Türkiye'de işsizlik oranının en yüksek olduğu bölgelerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olduğunu belirterek, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt’te ortalama işsizlik oranının yüzde 25’e vardığını söyledi. Bu oranın Şanlıurfa ve Diyarbakır'da yüzde 18 dolaylarında seyrettiğini aktaran Olpak, şunları kaydetti: "Cazibe Merkezleri Programı, oluşturacağı yeni istihdam olanaklarıyla en başta bölgeye, dolayısıyla da ülkemiz ekonomisine doğrudan katkı sağlayacak. IMF’nin bir araştırmasına göre, Türkiye'ye 1970-2011 döneminde gelmesi beklenen yabancı sermaye yatırımı toplam 504 milyar dolar ol arak öngörülürken terör tehdidinden dolayı 126 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yani 378 milyar dolarlık bir kayıp yaşandığı belirtilmiştir. Yine terörün ülkemize 30 küsur yıllık maliyetinin toplam 1,5 trilyon dolar düzeyinde olduğu tahmin ediliyor. Bütün bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda, Cazibe Merkezleri Programının Türkiye ekonomisi için önemi daha iyi anlaşılıyor. Bu paket sayesinde Türkiye, terör belası yüzünden on yıllardır ekonomik anlamda kaybettiklerini geri alacak."

(AA)