Desteklemeyle ilgili Urfalı çiftçilere önemli uyarı!

Şanlıurfa Tarım İl Müdürlüğü çiftçilerin tarımsal desteklemeden yararlanması için 'fatura' uyarısında bulundu. İl Müdürlüğü çiftçinin ürünü sattıklarına dair faturalarıyla kendilerine ibraz etmeleri gerektiğini belirtti.

23 / 03 / 2018 17:45

Gerçek üretici olanlara destekleme ödemelerinin yapılması için çeşitli tedbirler alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü çiftçinin ödeme almada sorun yaşamaması için 'faturanızla gelin' uyarısında bulundu.

Konuya dair yazılı açıklama yapan İl Müdürlüğü, "Tarım bilgi sistemine kayıtlı olan üreticilerin ürün ve üretim alanları uydu görüntüleri ve Coğrafi Bilgiler Sistemi kullanılarak tespit edilmekte ve gerçek üretici olanlara destekleme ödemeleri yapılmaktadır. Bu kapsamda üreticilerin ibraz ettikleri fatura ve müstahsil makbuzlarına yönelik gerçek üretim yapan üreticilerin mağduriyetlerinin önlenmesi için İl Tahkim Komisyonundan desteklemelerle ilgili yapıcı kararlar alınmaktadır" dedi. Bu kapsamda komisyon tarafından geçmiş yıllarda yaşanan  bu tür sorunların önüne geçmek adına; alım-satım belgelerini düzenleyen mükelleflerin bağlı bulundukları vergi dairelerine belgelerin düzenlendiği aylara ait beyannamenin verildiği ve bu beyannamelere ait toplam tahakkuka karşılık gelen stopaj vergisinin tamamının yatırılmış olması halinde alım satım belgelerinin ödemeye esas kabul edilmesine karar verildiği belirtildi.

MAĞDUR OLMAMAK İÇİN...

İl Müdürlüğü Şanlıurfa çiftçisinin de mağduriyet yaşamaması için fatura uyarısında bulunarak "Üreticilerimizin geçmiş yıllarda yaşamış oldukları mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması için  alınmış olan tedbirlere rağmen ürünü sattıkları zaman ve sattıkları firmalardan satış anında fatura ve müstahsil makbuzlarını almaları ve Müdürlüklerimize en kısa sürede ibraz etmelerinin tedbirlerimizi daha da güçlendireceği veya başka yapıcı tedbirler alınmasına gerek bırakmayabileceği açısından önem arz ettiği  düşünülmektedir. Bu şekilde hem üreticiler mağduriyet yaşamamış hem de kamu zararının oluşmaması daha da güçlenerek hedeflenen başarı sağlanmış olacaktır" denildi. (HABER MERKEZİ)