DÖVİZ GERİLEYECEK!

Son günlerde altın, dolar ve avroda yaşanan artışı değerlendiren Kuyumcular Odası Başkanı İbrahim Halil Demirkol, “Türkiye’nin Afrin Harekatı’nı başarıyla sonuçlandırması ama dünya kamuoyunun buna ters tepki vermesi neticesinde, piyasalarımıza bir olumsuz hava etkisi yaratmak için özellikle altın, dolar ve avro’da bir yükseliş meydana geldi. Ancak dolar ve avrodaki yükseliş belirli bir zaman devam ettikten sonra duracak ve gerileyecektir diye düşünüyorum” dedi.

27 / 03 / 2018 10:39

Türkiye’de son dönemlerde altın, dolar ve avroda meydana gelen artışlar piyasada tedirginliğe yol açarken, vatandaşlar durumun nasıl olacağını merak ediyor. Yaşanan artışın nedenlerini Gazete İpekyol’a aktaran Şanlıurfa Kuyumcular Odası Başkanı İbrahim Halil Demirkol, önemli açıklamalarda bulundu. Demirkol, “Türkiye’nin Afrin Harekatı’nı başarıyla sonuçlandırması ama dünya kamuoyunun buna ters tepki vermesi neticesinde, piyasalarımıza bir olumsuz hava etkisi yaratmak için özellikle altın, dolar ve avro’da bir yükseliş meydana geldi. Ancak dolar ve avrodaki yükseliş belirli bir zaman devam ettikten sonra duracak ve gerileyecektir” dedi.

‘DÜNYA KAMUOYU TERS TEPKİ VERDİ’

Özelikle Afrin Harekatı’nın başarı ile sonuçlanmasından dolayı olumsuz bir hava yaratılmak istendiğine değinen Demirkol, “Altın, dolar ve avronun yükselişi gündemde. Şimdi altın son zamanların ek yüksek fiyatı olan 173 liraya, dolar 3 lira 98 kuruş seviyesinde ve avroda 4 lira 95 kuruş seviyesine ulaştı. Bunun sebeplerinin başında; tabi Ortadoğu’da bir savaş var, dengeler hep Ortadoğu üzerinde. Özellikle Türkiye’nin Afrin Harekatı’nı başarıyla sonuçlandırması ama dünya kamuoyunun buna ters tepki vermesi neticesinde piyasalarımıza bir olumsuz hava etkisi yaratmak için özellikle altın, dolar ve Euro’da bir yükseliş meydana geldi” ifadelerini kullandı.

‘MERKEZ BANKASI BASKI POLİTİKASI UYGULUYOR’

Merkez Bankası’nın dolar ve avroya baskı politikası uygulama başladığını bildiren Demirkol, “Ekonomiden sorumlu bakanımız ve başbakan yardımcımızın açıklamalarında Afrin Harekatı’nın ekonomiye pek fazla da zararının olmadığı deklare edildi. Netice itibariyle bu bir savaştır, ordumuz başka topraklara girmişti. Ve bu sürecin devam edeceği konusunda en üst makamlarca bilgiler verilmektedir. Tabi ister istemez altında böyle bir yükseliş meydana geliyor ama bu sabah itibariyle 173 lira olan altın, 171,5 seviyesine geriledi. Baskı politikası uygulamaya başladı Merkez Bankası, özellikle dolar ve avronun yükselişi konusunda” sözlerine yer verdi.

‘ARTIŞ DURACAK VE GERİLEYECEKTİR’

Ekonomik bir savaşın olduğunu dile getiren Demirkol, “Ben eminim ki bu harekatlar devam edecek fakat ekonomideki kaybımız hiçbir zaman milli duygularımızdaki, topraklar üzerindeki kayıplarımızdan önemli değildir. Önemli olan milli duygularımız, milli sınırlarımız, ülkemizin geleceği, refahı, mutluluğu. Savaş sadece savaş alanlarında yapılmıyor. Ekonomik anlamda da çok büyük savaşlar veriliyor. Bize yapılan şey, ekonomik savaşın bir göstergesidir. Türk hükümeti büyüktür, bu anlamda dolar ve avrodaki yükseliş belirli bir zaman devam ettikten sonra duracak ve gerileyecektir diye düşünüyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL