Elektrik santrallerinde üretim kesintisi

Spot elektrik piyasasında işlem yapan 11 elektrik santralinde üretim kesintisi yaşandı. Yük alma ve yük atma talimatı verilen iller arasında Şanlıurfa da bulunuyor.

14 / 03 / 2017 11:01

Spot elektrik piyasasında işlem yapan 11 elektrik santralinde üretim kesintisi oldu.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) verilerine göre, dün Dengeleme Güç Piyasası'nda tekliflerin verilmeye başlandığı 14.00'e kadar, 2 bin 58 megavat kurulu güce sahip 11 elektrik santrali, üretim kesintisi bildiriminde bulundu.

En büyük kesinti 670 megavat kapasiteli Deriner Hidroelektrik Santrali'nde gerçekleşti. Santral ünitesindeki teknik arıza nedeniyle başlayan kesinti, 31 dakika sürdü.

Öte yandan, dün Türkiye'de elektrik iletim sisteminden kaynaklı kısıt maliyeti toplam 356 bin 895 lira oldu. Ankara, Gümüşhane, Kayseri, Kırşehir, Manisa ve Şanlıurfa'daki iletim kısıtlarını telafi etmek için santrallere toplam 2 bin 748 megavatsaatlik yük alma ve yük atma talimatı verildi. En fazla kısıt maliyeti, 142 bin 257 lirayla Kırşehir'de gerçekleşti.

Türkiye'de elektriğin sürekli ve düzenli iletiminin sağlanamadığı durumlarda, iletim sisteminde kısıt maliyeti oluşuyor. Söz konusu kısıt maliyetleri, EPİAŞ'ın yapacağı aylık uzlaştırma işlemleri sonunda netleşecek.

 (AA)