Enerji santrali ayçiçeği gibi güneşe dönüyor

İşadamı Halil Kızılelma 8 yıl önce İtalya’da gördüğü sistemin aynısını Şanlıurfa’da yaptı. Türkiye’de bir ilk olan ve ayçiçeği gibi yönünü güneşe çeviren enerji santrali bu sistem sayesinde yüzde 25 daha fazla enerji üretebiliyor.

09 / 02 / 2017 11:14

(Bilal KAPLAN-İPEKYOL)

Türkiye’nin ilk takip sistemli enerji santrali Şanlıurfa’da hizmete girdi. Sistem tıpkı ayçiçeği gibi güneşin doğuşundan batışına kadar yön değiştiriyor. Bu da sistem uzun süre güneşi gördüğü için yüzde 25 daha fazla enerji üretimi anlamına geliyor.

Şanlıurfa’daki bu güneş enerji santrali Türkiye’de bir ilk. Santraldeki güneş panelleri tıpkı ayçiçeğindeki gibi yönleri güneşe doğru dönüyor. Güneşten daha fazla faydalanıldığı için yüzde 25 daha fazla enerji üretiliyor. Şanlıurfa’daki bu santrali kuran işadamı Halil Kızılelma İtalya’da gördüğü sistemin aynısını Şanlıurfa’da kurdu. Kızılelma, “8 yıl önce İtalya’ya gitmişti. İtalya’da bu sistemi gördüm. Şu anda üzerinde çalıştığımız 3 megawhatlık projelerimiz var. Yaklaşık 1 ay içerisinde yatırıma başlayacağız diye düşünüyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar 3 megawhatlık projeyi de faaliyete geçirmiş olacağız” dedi. Kızılelma, hedefinin sistemi daha fazla yaygınlaştırmak olduğunu sözlerine ekledi.