ESK etlerinin satıldığı mağaza sayısı 3'e çıktı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Piyasayı regüle etmek için ESK aracılığıyla 2 market zincirine et veriyorduk, dünden itibaren bu market sayısı 3'e çıktı." dedi.

16 / 05 / 2018 15:56


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ziraat mühendisi, veteriner hekim, gıda mühendisleri istihdamı için şubat ayında 10 bin 551 kişinin bakanlık ailesine katılmasına yönelik, ilgili kuruluşlara gerekli yazıyı yazdıklarını belirterek, "Bir kez daha yazı gönderdik, konuyu takip edeceğiz." dedi. Bulunduğu yörede çalışmaları sonucu farklılık oluşturan yayımcı personelin ortaya çıkarılması, bu çalışmalardan herkesin haberdar olması, yararlanması, bu çalışmaların ödüllendirilmesiyle motivasyonun artırılması, tarımsal yayımın öneminin vurgulanması amacıyla düzenlenen "Tarıma Değer Katanlar Yarışması Ödül Töreni" Bakanlıkta gerçekleştirildi. Fakıbaba, burada yaptığı konuşmada, anne olan bakanlık personelinin geçmiş Anneler Günü'nü ve üreticilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü kutladı. Bir ülkenin gıdası olmazsa hiçbir zaman bağımsız olamayacağına işaret eden Fakıbaba, gıda üretiminde eğitim, Ar-Ge ve inovasyonun çok önemli olduğunu söyledi. Fakıbaba, tarımda eğitimin ve çalışmanın önemine değinerek, Balıkesir'in Bigadiç ilçesine ziyareti sırasında hayvan yetiştiricisi bir çiftçi kadının, hastalanan düvesini kendisinin iyileştirdiğini anlattığını ancak böyle bir durumda üreticilerin imdadına veteriner hekimlerin ulaşması gerektiğini bildirdi. Üretici ailelerin veteriner hekimlerin takibine zimmetlenmediği takdirde ileri gidilemeyeceğini vurgulayan Fakıbaba, hayvanlar hastalandığında veteriner hekimlere kolay ulaşılması gerektiğini dile getirdi. Fakıbaba, "Biz görevimizi yapıyoruz. Ziraat mühendisi, veteriner hekim, gıda mühendisleri istihdamı için 9 Şubat'ta 10 bin 551 kişinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ailesine katılmasına yönelik gerekli kuruluşlara yazılarımızı yazdık. Bir şey söylüyorsam doğrudur. Allah'ın izniyle yalan konuşmam. Bir kez daha yazı gönderdik, konuyu takip edeceğiz." diye konuştu.

Personelinin hedefine kilitlenmesi gerektiğini ifade eden Fakıbaba, "Benim bakanlığımın bir numara olması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

ESK ETLERİNİN SATILDIĞI MAĞAZA SAYISI 3'E ÇIKTI

Fakıbaba, tarıma 16 yılda verilen desteğin toplam 120 milyar lira olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: "17 milyar dolarlık ihracatımıza karşılık 13 milyar dolar ithalatımız var. Zaman zaman muhalefet 'Et, saman ithal ediliyor' diyor. Muhalefet bu, tabii ki diyecek ama bizim için önemli olan vicdanımızın rahat olmasıdır. Yıllık 1 milyon 350 bin ton et tüketimimiz var ama biz 100 bin tonluk et bile ithal etmiyoruz. Şu anda dolar artışından dolayı kesif yemde problem var. Onu da bugün arkadaşlarımızla çalışacağız ve sayın Başbakanımıza ileteceğim. Onu da çözmenin gayreti içindeyiz."

Piyasayı regüle etmek için Et ve Süt Kurumu (ESK) aracılığıyla 2 market zincirine et verildiğini hatırlatan Fakıbaba, dünden itibaren market sayısının 3'e, şube sayısının da 13 binden 15 bine çıktığını bildirdi.

Türkiye çapında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüğü personelinin çalışmalarının aday gösterildiği yarışma, "Bireysel Çalışmalar" ve "Kadın ve Erkek Yayımcılar" kategorilerinde düzenlendi. Yarışmaya, Denizbank AŞ tarafından sağlanan finansal destek sponsorluğuyla kadın yayımcılar kategorisinde 8, erkek yayımcılar kategorisinde 16 ve projeler kategorisinde 28 olmak üzere toplam 52 aday proje veya kişi katıldı. Törende jüri üyelerine teşekkür belgesi verilirken, yarışmada 14 kategoride 16 proje ve 21 yayımcı personel ödüle layık görüldü.  (AA)