Fıstık üreticileri umudunu Fakıbaba'ya bağladı

Bozova Pompaj Sulama 2. Kısım 2. Etap Projesinin kapsamında yer alan ancak hala suyun toprakla buluşmamasından dolayı fıstık ağaçları can çekişirken, çiftçiler de adeta karalar bağladı. Bugüne kadar yetkililere yaptıkları çağrıların karşılıksız kaldığını dile getiren çiftçilerin yeni umudu ise bölgeye hakim yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba oldu.

25 / 07 / 2017 10:47

Özlem KOÇHAN/Özel Haber-/İPEKYOL

Şanlıurfa'da fıstık ağaçları susuzluk nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya.  Adını her ne kadar Antep duyursa da en çok fıstığın üretildiği il Şanlıurfa. Türkiye'de fıstığın yüzde 42'si Urfa'da üretiliyor. Bu üretimde en büyük pay ise Birecik, Halfeti, Bozova ve Karaköprü ile bu ilçelerin kırsallarına ait. Ancak bu bölgelerde de vadedilen sulama projesi hayata geçirilmediği için fıstık ağaçlarından yeterince verim alınamıyor. Sebebi ise; bölgede ve Şanlıurfa'da göçe, işsizliğe neden olan susuzluk. Yıl 2017 ve bu coğrafyada susuzlukla mücadele hala sürüyor! Biz de kadrajımızı Bozova'ya çevirdik ve yıllardır Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na yapılan su çağrısının hayata geçirilmediği gerçeğini fotoğrafladık.


PROJE HAYATA GEÇİRİLMEDİĞİ İÇİN...

Aynı yaşta olan ağaçlardan biri su aldığı için verimli olurken diğerinin susuzluk nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu görüldü.

Bozova ve civarındaki toplam 630 bin 270 dekar arazinin sulanması amacıyla hayata geçirilmesi beklenen "Şanlıurfa-Bozova Pompaj Sulaması 2.Kısım" tamamlanmadığı için fıstık ağaçlarından verim alınamıyor. Projeyi kapsayan Tülmen, İsaören, Esemkulu, Korukezen, Kırkpınar, Küçük ve Büyüktülmen, Kesmetaş gibi 40 köyün çiftçisi, yıllarca bakıp büyüttüğü ağaçların susuzluk nedeniyle can çekiştiğini dile getirdi. Oysa, Türkiye fıstığının 2 milyon ağacının Bozova’nın bu 40 köyü olduğu biliniyor. Sulama projesi tamamlandığı takdirde ön görülen ise verimin kat be bat artacağı. Buna bağlı olarak da Urfa çiftçisinin ekonomik seviyesi artacak ve fıstık konusunda marka değer olmaya çalışan Şanlıurfa’nın önü açılmış olacak.


YENİ UMUT FAKIBABA

Konuya dair açıklamalarda bulunan bölge çiftçisi ise yeni umut olarak Şanlıurfalı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı görüyor. Yıllardır sula projelerinin ötelendiğini dile getiren çiftçiler, “Faruk Çelik ve Veysel Eroğlu derdimize derman olmadı. Hep söz verdiler ama bölge halkını aldattılar. Çok büyük kayıplarımız var. Binlerce ailenin emeğine yazık oluyor” diyerek çözüm çağrısında bulundu. Çiftçiler şimdi yakın bir zamanda daha da verim alabilmek için toprağın suyla buluşmasını bekliyor.