GAP’ın zeytini için Arap Emirlikleri pazar olabilir

Harran Üniversitesi, zeytin ve zeytinden üretilen çeşitlerde yine fark­lı­lı­ğı­nı ortaya koydu. 2016 yılına ait yeni ürünler Dubai’de yet­ki­li sa­tı­cı­, sek­tör pro­fes­yo­nel­le­ri­ ve tü­ke­ti­ci­le­rin be­ğe­ni­le­ri­ne sunuldu.

24 / 02 / 2017 10:33

Ülkemizdeki üniversiteler içerisinde ilk ve tek zeytinyağı üretim tesislerine sahip ve Ebrulim markasıyla ünü ülkemiz sınırlarının dışına taşmış olan Harran Üniversitesi zeytin ve türevleri, Birleşik Arap Emirliklerinde yapılan uluslararası etkinlik çerçevesinde tanıtıldı.

GAP-BKİ tarafından desteklenen GAP Bölgesi yerel zeytin çeşitlerinin çoğaltılması alt yapı projesi kapsamında bölgesel, ulusal ve uluslararası işbirliklerinin ve GAP zeytinciliğinin geliştirilmesi ve tanıtılması için bölge zeytinciliğinin tanıtımını üstlenen ve ülkemizden kendi alanındaki tek davetli olarak katılan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr Ebru Sakar,  Birleşik Arap Emirliklerinde bulunan Dubai’de en yeni ürün ve üretimlerin sergilendiği, sektörün en önemli dinamiklerinden kabul edilen International Conference on Sciences, Technology and Social Sciences” konferansına konuşmacı olarak davet edildi.


FUARDA YÖREYE ÖZGÜ ZEYTİNLER SERGİLENDİ

Konferansta Güneydoğu Anadolu zeytin çeşitleri ile ilgili sözlü sunum yapan, sektörün uluslararası alanda potansiyelini daha iyi anlatılması yönünde bir sürece dikkat çeken Harran Üniversitesi öğretim üyesi Ebru Sakar yapılan etkinlik hakkında şunları söyledi;

“Zeytin ve zeytinyağının tanıtım elçisi olarak, dünya pazarlarındaki tanıtımımızı güçlendirmek için Dubai’de yerimizi aldık. Dubai özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya pazarları açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Fuarda, ihracatta ülkemizin pazar payını arttırabilecek bir noktaya gelmek için gerekli tanıtım ve sunumlarımızı gerçekleştirdik. Konferans sonunda Harran Üniversitesi Ebrulim Zeytinyağı, zeytin ve sabunlarından ziyaretçilere hediye ettik. Ayrıca dünyanın en büyük organik fuarı olan Almanya-Numberg de geçtiğimiz hafta Harran Üniversitesi zeytin ve zeytinyağı, sabunlarını yine GAP-BKİ tarafından desteklenen bir organizasyonla organik ürün çeşitliliğimizi sergiledik. Almanya ve çevre ülkelerden bayiler, sektör profesyonelleri, Harran Üniversitesi standını ziyaret ederken, birçok ülkeden araştırmacılar da standımızı ziyaret ederek fuara katılım gösterdiler.”

 (HABER MERKEZİ)