Genel sağlık sigortasında flaş gelişme! Borçlar siliniyor

SGK İl Müdürü İsmail Ünlü gelir testi yaptırmayan vatandaşlar için bir yapılandırma olduğunu ve bu vatandaşların mutlaka 2 Nisana kadar gelir testi yaptırması gerektiğini belirterek, “Bugün gelir testi yaptırmayan arkadaşlarımızın 12-20 bin lira borç tahakkuk edilmişken, gelir testi yaptırması sonucunda hane halkı içerisinde kişi başına düşen ücret 676,5’nin altında ise tüm borçlarını siliyoruz” dedi.

30 / 03 / 2018 12:51

Şanlıurfa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü İsmail Ünlü, dün sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında genel sağlık sigortası kapsamında yapılması gereken gelir testi ve borçların silinmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

GELİR 676,5’NİN ALTINDA İSE BORÇLAR SİLİNİYOR

Gelir testi yaptırmayan vatandaşların borçlarının silinebilmesi için 2 Nisan tarihine kadar test yaptırması gerektiğini aktaran Ünlü, “Birçok vatandaşımızın maalesef genel sağlık sigortası kapsamında olmakla birlikte gelir testi yaptırmadığını gördük. 1 Nisan 2017 ve önceki döneme ait borçlu olan vatandaşlarımızı, herhangi bir talep almadan, bunları yapılandırma kapsamına aldık. Hiç gelir testi yaptırmayan vatandaşlarımız mutlaka ama mutlaka 2 Nisan 2018 tarihine kadar ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma vakıflarına giderek gelir testi yaptırmalarını önemle rica ediyoruz. Bugün gelir testi yaptırmayan arkadaşlarımızın 12-20 bin lira borç tahakkuk edilmişken, gelir testi yaptırması sonucunda hane halkı içerisinde kişi başına düşen ücret 676,5’nin altında ise tüm borçlarını siliyoruz” ifadelerini kullandı.

GECİKME ZAMMI VAR

Vatandaşların gecikme zammı ve faiz ile karşı karşıya kalmamaları konusunda uyaran Müdür Ünlü,  “Bunun üstünde olması halinde geriye dönük olan bu borçlarını 53,33 liraya sabitleyerek borcu güncelliyoruz. Diyoruz ki; 30 Nisan 2018 tarihine kadar 53,33 liraya sabitlediğimiz borcun anaparasını sadece, gecikme zammı ve faizlerini de silerek öde, 1 Nisan 2017 öncesine ait bir sorunun kalmasın. Bu yapılmadığı zaman ne olacak, 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gecikme zammı ceza ile karşı karşıya kalacaklar” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL