Harran’a su geliyor, Suruç ise bekliyor!

Kurak geçen bir kış sezonu nedeniyle suya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyan Şanlıurfa çiftçisine müjdeli haber geldi. Şanlıurfalı vekil, bugünden itibaren toprağın suya kavuşacağını duyurdu. Harranlı çiftçiler bu haberle sevinirken Suruçlu çiftçiler de gelecek müjdeyi bekliyor.

27 / 03 / 2018 10:18

Adil HİLAL-İPEKYOL

Harran'da sulama kanalından su verilecek, çiftçi ve toprak beklediği suya kavuşacak.

Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, kurak geçen kış sezonunda mağduriyet yaşayan Urfa çiftçisinin sesini duydu. AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri aracılığıyla iletilen sorunların çözümü için, Harran Ovası Sulama Kanalından su verilmesi kararlaştırıldı. Müjdeli haberi konun takipçi isimlerinden vekil Kemalettin Yılmaztekin duyurdu.

Şimdiye kadar 3 defa su verilmesi gereken toprakların nihayet suya kavuşacağını duyuran vekil Yılmaztekin, "Kurak geçen mevsim sebebiyle şu ana kadar 3 defa sulanması gereken ekinlerin sulanamaması sorunu sebebiyle Orman ve Su İşleri Bakanımız Sn. Veysel Eroğlu ile görüşmelerimiz neticesinde bugün yâni; Salı günü Harran Ovası Sulama Kanalından su verilecektir. Hayırlı ve bereketli olsun" dedi.

SURUÇ ÇİFTÇİSİ DE ELİ YÜREĞİNDE BEKLİYOR

Bakanlık, Harran çiftçisine su müjdesi verirken; Suruç çiftçisi de 'Biz de su istiyoruz' diyerek yetkililere seslendi. Çiftçi, ekinleri kuruduğu için tarlalarını sürmeye başladı bile.

Şanlıurfa çiftçisi kurak geçen kış nedeniyle son yılların en büyük mağduriyetini yaşıyor.

Sulama projeleriyle yetkililerin sürekli övündüğü kentte, çiftçiler şu sıralar susuzlukla mücadele ediyor. Konu 'Harran' özelinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na iletildi. Bakan Eroğlu, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin ve Harran çiftçisiyle yaptığı görüşmeler sonucu 27 Mart Salı günü Harran Ovası Sulama Kanalı’ndan su verileceğini söyledi. Bu haber, Harran çiftçisinin yüzünü güldürürken Suruç çiftçisi de ses yükselterek, "Ekinlerimiz kurudu. Ekinleri biçmeden tarlaları sürmeye başladık" dedi. Çiftçiler ayrıca Devlet Su İşleri'nin (DSİ) uydu fotoğraflarına bakıp yeşil alan görünen ancak ekin bulunmayan tarlaları için su faturası kesileceğinden endişe ediyor.