Hayvan Pazarı'ndan emlakçılara arsa satan Büyükşehir: Yanlışlık olmuş!

Büyükşehir Belediyesi'nin hayvan pazarındaki yerleri ihale usulü sattığı gerekçesiyle belediye önünde toplanan besiciler "Burası hayvan pazarı mı konutluk mu? Belediye bizim yerimiz olmadığı halde emlakçıya veriyor. Hani hayvancılığı kalkındıracaklardı?" diyerek hak talep etti. Belediye ise kendini 'yanlışlık olmuş' diyerek savundu.

01 / 12 / 2017 10:46

Adil HİLAL-İPEKYOL

Besiciler Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yeni Hayvan Pazarı'nda kendilerine tahsis edilmeyen yerleri, emlakçılara ihale usulüyle verdiğini belirterek belediyeyi protesto etti. Dün besiciler Küçükbaş Hayvan Pazarı Başkanı İzzet Çiftçi önderliğinde belediye önünde bir araya geldi. Hayvan Pazarı'nda besiciler olarak hala kendilerine yer verilmediğini ancak emlakçılara tahsis edildiğini iddia eden besiciler, belediyeden mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Küçükbaş Hayvan Pazarı Başkanı Çiftçi, belediyeden yetkilinin gelip açıklama yapmasını istedi. Çiftçi, "Belediye, bana değil herkese anlatsın" dedi ancak bu talebi yerine getirilmedi. Çiftçi ve gruptan temsilciler belediyeye alınarak Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar ile görüştü.

‘HAYVAN PAZARI MI KONUTLUK MU?’

Dışarıda içeriden gelecek açıklamayı bekleyen besiciler, kendi hakları olduğunu belirttikleri arsaların emlakçılara verilmesine izin vermeyeceklerini belirtip, ""Burası hayvan pazarı mı konutluk mu? Belediye bizim yerimiz olmadığı halde emlakçıya veriyor. Hani hayvancılığı kalkındıracaklardı?" dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Açar ile görüştükten sonra belediye binasında basın açıklaması yapan Çiftçi, 100 besici için talep ettikleri yerin ihale üsulü müteahhitlere satışa sunulmasına tepki gösterdiklerini belirtti ve "Bakan Fakıbaba bize yeter i hayvancılık yapın biz size yer ve her türlü desteği veririz dedi. Bizim yerimiz mevcut ama bizim yerimizi bizden almaya çalışıyorlar. Fakıbaba döneminde 13 milyona mal olan et kombinesi yapıldı ama o da atık durumda. 13 milyon heba edildi. Onun faaliyete girmesini talep ettik ve arsa istedik. Batıya ihracat yapılan Şanlıurfa'da besicilere 100 ahırlık yer verilmiyor" dedi.

GENEL SEKRETER AÇAR: YANLIŞLIK OLMUŞ!

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Açar'ın bu talepler karşısında 'Yanlışlık olmuş' dediğini aktaran Çiftçi, "Açar, yanlışlıklarını kabul etmemizi istedi ve ihtiyaçlarımızın önümüzdeki günlerde karşılanacağını söyledi. Biz de bekliyoruz. Fakıbaba'ya sesleniyorum. Et kombinesi hizmete açılsın ve kendi memleketinize yatırım yapın. Mağduriyetimiz giderilsin" açıklamasında bulundu. Besiciler açıklamaların ardından dağıldı. Çevik Kuvvet'in belediye önünde önlem aldığı görüldü.