İlci: "Çocuklarınızı bize bırakın"


25 / 01 / 2017 12:54

İlci’den mevsimlik tarım işçisi çocuklar için hayatî çağrı:

"ÇOCUKLARINIZI BİZE BIRAKIN"

2016-2017 eğitim öğretim yılının birinci dönemini değerlendirmek için Şanlıurfa Öğretmenevinde basın mensuplarıyla bir araya gelen İlci, Şanlıurfa’nın bir önceki yıla göre başarı grafiğini yükselttiğini kaydetti. Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) Sınavı ve Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) gibi sınavlarda Şanlıurfa’nın Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarı yakaladığını vurgulayan İlci, bu başarının altında birçok faktörün yattığını dile getirdi.

‘ŞANLIURFA BAŞARIYI HAK EDİYOR’

Eğitimde Başarıyı Arttırma Projesi’nin (EBAP) kendileri için bir yol haritası niteliğinde olduğunu belirten İlci, “İnanıyorum ki, 2016-2017 yılı daha önceki yıla göre daha nitelikli, daha kaliteli daha dolu dolu geçen bir eğitim öğretim yılı oldu. Bugün yaptığımız çalışmaları, karşılık bilgi paylaşımında bulunmak üzere buradayız. İlimizin eğitim öğretim açısından her geçen daha iyiye gittiğini ve her geçen gün daha mükemmele gittiğini siz değerli basın mensuplarıyla paylaşmak istiyoruz. Burada emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten emek verince çalışınca birlikte bir ekip olunca aynı duygu ve düşüncelerle hareket edilince üstesinden gelinemeyecek, başarılamayacak hiçbir zorluğun olmadığını bir kez daha gördük. Şanlıurfa başarıyı hak ediyor, başarıyı yakalamış ve başarıyı geliştirme noktasında da üzerine düşeni yapan bir şehir haline geldi” diye konuştu.

İŞTE İLCİ’NİN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:

“Suriyelilerin eğitim konusunda da gerekli çalışmaları yapıyoruz. Yaklaşık 60 bin civarında Suriyelinin eğitimi için çalışıyoruz. Bunlar bizim çocuklarımız. Aynı zamanda STEM Bilim Merkezini açtık. STEM Bilim Merkezinde çocuklarımız kendi bilgi ve becerilerini orada teknolojiyle birleştirerek, orada bilimsel yazılımlar yaparak, kendi ürettiği robotu harekete geçirip bu öğrencilerimiz geleceğin mühendisleri olma noktasında çok ciddi bir çalışma ortamına girdiler ve Türkiye’nin en büyük bilim merkezini buraya kazandırmış bulunmaktayız.

E SINAV SALONU

İlimize kazandırdığımız E sınav salonumuz var. Malumunuz olduğu üzere bizim ehliyet sınavlarımız var. Bu ehliyet sınavlarımız artık bilgisayar başında yapılacak. Öğrencilerimiz ya da kursiyerlerimiz gelip burada sınavlarını yapacaklar. Geçmişte 3 ay beklemek zorunda kalıyorlardı. Şimdi ayın 24’ünden itibaren randevusunu alan gelip burada sınavını yapar ve anında sınav sonucunu öğrenir, ayrılıp gider. Z kütüphanelerimiz bütün okullarımızda, kaliteli, nitelikli, zenginleştirilmiş kütüphaneler kuruyoruz. Birçok okulumuzda yer buldukça bu çalışmalarımız devam ediyor. Ücretsiz kitap dağıtımıyla ilgili olarak bu yıl sadece 8 milyon tane ders kitabının dağıtımını yaptı arkadaşlarımız. Gece gündüz, sabahtan akşama kadar çalıştı arkadaşlarımız, eylülde okullar açılınca öğrencinin masasında ders kitabı hazır olsun diye.

BEYAZ BAYRAK

İlimizde beyaz bayrak çalışmaları var. Beyaz bayrakla ilgili olarak okullarımızın temizliği, hijyeni, çevre düzenlemesi ve daha kullanılabilir okullar yönünde Sağlık Bakanlığıyla birlikte okullarımızda beyaz bayrak çalışması yapıyoruz. Bugüne kadar 67 okulumuz beyaz bayrak almış durumdadır. İnşallah bunun sayısı artarak devam edecektir.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİSİ ÇOCUKLAR

Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının eğitimiyle ilgili olarak biz bir kez daha bütün ailelerimizi, bütün öğrencilerimizi uyarıyoruz. Bir kez daha onlara çağrıda bulunuyoruz. Sizin en değerli varlıklarınız sizin çocuklarınızdır. Çocuklarınızın geleceği için gündelik işlere meyletmeyin. Onlar bizim geleceğimizdir, bu ülkenin geleceğidir. Eğitimlerini tamamlayıp öyle gönderelim. Eğer çocuğunu bırakacak yer bulamayan velimiz varsa onları getirip bize teslim etsin. Biz onları pansiyonlarda misafir edelim. Okul bittikten sonra da kendilerine gönderelim inşallah. Bu konuda ailelerimizin bize karşı, okula karşı daha duyarlı olmasını istiyoruz.”

Bilal KAPLAN-İPEKYOL