İş dünyasından Güneydoğu kadınına destek yolda

Kalkınma Bakanı Elvan, "MÜSİAD, TÜSİAD, TOBB üyesi iş adamlarımıza Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kadınlarımızın üretmiş olduğu ürünleri satılması ve pazarlanması için ne tür katkılar vereceğini soracağız" dedi.

09 / 02 / 2017 11:09

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Güneydoğu bölgesindeki kadınların el işi ürünlerinin satışı ve pazarlanması için iş dünyası temsilcilerinin devreye girmesinin planlandığını bildirdi.

Bakan Elvan, yaptığı açıklamada, GAP sayesinde bölgede tarımdan enerjiye, sulamadan turizme kadar her alanda son yıllarda devrim niteliğinde gelişmeler yaşandığını söyledi.

Hükümetin sağladığı destek ve imkanlarla her geçen gün bölge ekonomisinin daha fazla canlandığını vurgulayan Elvan, bölgede istihdam ve işletme sayısının da teşvik ve avantajlarla hızla arttığını belirtti. Bölge illerinin potansiyelini daha fazla kullanmak istediklerini kaydeden Elvan, girişimcilerden de bölgenin iş gücünü daha fazla kullanmalarını beklediklerini dile getirdi.

GÜNEYDOĞU KADININ ÜRETTİĞİ ÜRÜNLERİN PAZARLANMASI

Güneydoğu kadının ürünlerinin pazarlanması için iş dünyası temsilcileriyle bir araya geleceklerini aktaran Elvan, şöyle devam etti: "Önümüzdeki günlerde Türkiye Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile buluşmamıza GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanımız Sadrettin Karahocagil de katılacak. MÜSİAD, TÜSİAD, TOBB üyesi iş adamlarımıza Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kadınlarımızın üretmiş olduğu ürünleri satılması ve pazarlanması için ne tür katkılar vereceğini soracağız. Örneğin şu aşamada İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sağlamış olduğu imkanlarla bölge kadınının ürettiği ürünler, özellikle el işleri İstanbul'daki mağazalarda satılıyor. Mesela Sultanahmet'te Güneydoğu'daki GAP BKİ idaresindeki koordinasyonunda yürütülen çalışmalar neticesinden yapılan ürünler bir anlamda İstanbul'da satılıyor. Bunların daha da yaygınlaşması, gerekirse alışveriş merkezlerinde bu tür imkanların sunulması gibi bazı firmaların sosyal sorumluluk projesi kapsamında destek olması gibi hususları önümüzdeki hafta konuşacağız. GAP İdaresi Başkanımız da bunu bütün iş adamlarına anlatacak. Neler yapılabileceğimizi ortaya koyacak."

Bakan Elvan, bölgenin özellikle geçen yıl yürütülen terör operasyonları nedeniyle sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirtti. Bölge halkının kayıplarını en kısa sürede atlatabilmesi için yoğun çaba gösterdiklerini vurgulayan Elvan, bu anlamda sosyal projelere büyük önem verdiklerini ifade ederek, "Özellikle terörün kurutulma noktasına yaklaşıldığı şu günlerde bölge halkının gençlerimizin kadınlarımızın meslek sahibi olabilmeleri, istihdam edilebilmeleri ve gelirlerini artırabilmeleri için ne gerekiyorsa yapılacak. Sosyal projelerimize yoğunluk vereceğiz." diye konuştu. 

(AA)