İşçiler seslerini duyurmak için Ankara’nın yolunu tuttu

Viranşehir Çadırkentinin Ceylanpınar'a devredilmesinden dolayı işsiz kalacak 500'den fazla işçi, seslerini duyurmak için Ankara'ya gitti. İşçiler 'Mağduruz, elimiz boş dönersek perişan oluruz" dedi.

21 / 11 / 2017 17:07

Adil HİLAL-İPEKYOL

Akçakale'de 99 kişinin işten çıkarılması olayının ardından bir kriz de Viranşehir'de yaşandı.

Viranşehir'de 4 yıldır hizmet veren 20 bin kişilik çadırkent kapandı. Ceylanpınar'a devredileceği konuşan çadırkentteki Suriyeliler çevre illere tahliye edildi. Çadırkentte çeşitli görevlerde (itfaiye, temizlik, güvenlik, tercüman) yıllardır çalışan 526 işçi kadro müjdesi beklerken, işten çıkarılacakları iddiasıyla adeta sarsıldı. Engelli çocuğuna, yaşlı ailesine bakan, kredi kartı borçları bulunan işçiler bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, çadırkentin Ceylanpınar'a devredilmesini haksızlık olarak yorumlayan işçiler 40-50 kişilik grubun Ankara'ya gideceğini duyurdu. Ankara'da sorunlarını ilgililere birinci ağızdan anlatmayı amaçlayan işçiler, "Bizi orada AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, Mehmet Akyürek bekliyor. Biz bütün vekillerin karşılamasını isterdik. Mağduruz"  dedi.

‘PERİŞAN OLURUZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve ilgili bakanlara seslenen işçiler çok zor bir durumda oldukları ve Viranşehir'de alternatif istihdam yerinin olmadığını belirterek, "Ankara'da eli boş dönersek perişan oluruz. Referandumda bölgemize bu kararın çok büyük etkisi olacaktır" sözleriyle mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.