Kayyum atanan belediyelerin bütçeleri görüşüldü

Büyükşehir Belediyesi meclis toplantıları, bütçe görüşmeleri için verilen aranın ardından dün başladı. Toplantıda Bozova, Birecik, Suruç ve Viranşehir ilçelerinin açıklanan bütçeleri yapılan oylama sonucunda kabul edilirken, DBP’li üyeler, belediyelere kayyum atandığı gerekçesiyle bütçelere ret oyu kullandı.

23 / 11 / 2017 13:08

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantılarının birleşimlerine Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç Başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda devam edildi. İlçelerin bütçe görüşmeleri nedeniyle ara verilen toplantılar, komisyonda yapılan görüşmelerin ardından dün başladı.

EK GÜNDEM MADDELERİ
Toplantıda ilk olarak ek gündem maddeleri görüşüldü. Ek gündem maddeleri arasında Suruç İlçesine taziye evi tahsisi, ŞUSKİ Genel Müdürlüğü taşınmaz devri ve güvercin pazarı projesi ile ilgili yer tahsisi konuları görüşüldü. Toplam 9 bin metrekareden oluşacak olan güvercin pazarı ile ilgili olarak Büyükşehir belediyesine ait 3 bin 610 metrekarelik alanın tahsisi, yapılan oylama sonucunda kabul edildi. Tahsis edilen alanın ise Kuyubaşı mevkisinde olduğu ifade edildi.

DBP’Lİ ÜYELER RET OYU KULLANDIToplantıda daha sonra ise 4 ilçenin bütçeleri, Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen raporlar doğrultusunda meclise sunuldu.  Meclise sunulan raporlar görüşülürken, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, belediyelerdeki kayyum atamalarından dolayı belirlenen bütçelere ret oyu vereceklerini açıkladı.

KAYYUMLA YÖNETİLEN 4 İLÇENİN BÜTÇELERİ
Meclise komisyondan gelen raporlarda Suruç Belediyesi için 33 milyon 406 bin 518 bin lira gider ve 33 milyon 406 bin 518 lira gelir, Halfeti Belediyesi için 28 milyon 692 bin 506 lira gider ve 28 milyon 692 bin 506 lira gelir, Viranşehir 82 milyon 173 bin lira gider ve 82 milyon 173 bin lira gelir ve son olarak da Bozova için ise 33 milyon 406 bin 518 lira gider ve lira 33 milyon 406 bin 518 gelirden oluşan 2018 yılı mali bütçelerinin uygun görüldüğü ifade edildi.  DBP’li meclis üyelerinin ret oyu kullandığı bütçe görüşmelerinde, meclise sunulan 4 ilçenin bütçesi de yapılan oylama neticesinde kabul edildi. Yapılan oylamanın ardından toplantıya son verilirken, ilçelerin 2018 yılı mali bütçelerinin görüşülmesine bugün saat 14.00’te devam edilecek.