KOSGEB’te yeni dönem başladı Artık işyeri açma şartı yok!

KOSGEB'te yeni dönem başladı. KOSGEB, artık girişimcilere iş yeri açmadan önceki süreçte de destekte bulunacak. KOSGEB Başkanı Recep Biçer, yeni dönemle ilgili olarak, 1 Şubat'tan itibaren girişimcilerin iş yeri açtıktan sonra başvuru yapma şartının kaldırıldığını kaydetti.

10 / 02 / 2017 11:02

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi’nde (KOSGEB) girişimcileri yönelik yeni bir düzenleme getirildi.  Girişimcilik Destek Programı’nda yapılan düzenleme ile girişimcilerden artık iş yeri açma şartı aranmayacak. KOSGEB Başkanı Recep Biçer yeni dönem hakkında bilgi verildi. Girişimcilik Destek Programı’nda düzenleme yapıldığını ifade eden Biçer, gelen yenilikleri şöyle açıkladı: “1 Şubat’ta başlayan yeni süreçle birlikte daha önceden KOSGEB onaylı uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayıp sertifikasını alan girişimcilerin, işletmelerini açtıktan sonra KOSGEB’e başvuru yapma şartını yürürlükten kaldırdık. Yeni süreçte girişimcilerin iş yerlerini açmadan KOSGEB’e müracaat edebilecekleri şekilde kurguladığımız uygulama başladı.”

İŞ YERİ AÇMA ŞARTI KALDIRILDI

KOSGEB Başkanı Biçer, yaptığı açıklamada, Girişimcilik Destek Programı’nda yeni düzenleme yapıldığını ifade etti. Biçer, yeni dönem hakkında şu ifadelere yer verdi; “1 Şubat’ta başlayan yeni süreçle birlikte daha önceden KOSGEB onaylı uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayıp sertifikasını alan girişimcilerin, işletmelerini açtıktan sonra KOSGEB’e başvuru yapma şartını yürürlükten kaldırdık. Yeni süreçte, girişimcilerin iş yerlerini açmadan KOSGEB’e müracaat edebilecekleri şekilde kurguladığımız uygulama başladı.”

YENİ DÖNEM BAŞVURULARI NASIL OLACAK?

Yeni dönemde girişimcilere verilecek olan destekler kapsamında açıklama yapan KOSGEB Başkanı Biçer, başvuru yapan girişimcilerin başvuru formlarını, kurulacak işletmelerin sürdürülebilirlik, karlılık ve potansiyel sektörel fırsatlar gibi konularını değerlendirerek olumlu ya da olumsuz bir karar verileceğini ifade etti. Yapılan açıklamaya göre, başvuru yapan adaylar, 90 gün içerisinde işletmesini kurmak, KOSGEB veri tabanına kayıt ettirmek ve taahhütname imzalamak durumunda kalacak. Söz konusu işlemleri vaktinde yapmayan adayların başvuruları reddedilecek. Başvuru yapan her girişimcinin 3 hakkı olacak. 3 kez üst üste olumsuz sonuç alınması durumunda başvuru hakkı kaybolacak. Ayrıca girişimciler bu programdan sadece bir kez faydalanacak. Söz konusu değişiklikten sonra işletmesini kuran KOSGEB’e henüz müracaat etmeyen kişiler 31 Aralık 2017 tarihine kadar başvuru yapabilecek. Bu tarihten sonra ise girişimciler, işyerlerini açmadan önce KOSGEB’e başvurarak onay almaya çalışacak. 

(HABER MERKEZİ)