Ovalar tarımsal sit alanı olacak

141 ovanın sit alanı ilan edildiği listede Şanlıurfa'dan ovalar yer almadı ancak referandum çalışmaları kapsamında kente gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, müjdeyi verdi. Şanlıurfa'dan ovaların koruma altına alınacağını açıklayan Bakan Çelik, "Bu ovalar tarımsal sit alanı olacak. Bu uygulama da bugünlerde yayınlanacak" dedi. Elektrik sorunu içinde önemli açıklamalarda bulundu.

24 / 03 / 2017 11:01

Özlem KOÇHAN-Muhsin ELGÜN/İPEKYOL

Tarıma elverişli durumdaki 141 ovanın koruma altına alınarak "Büyük Ova Koruma Alanı" olarak ilan edildiği listede yer almayan Şanlıurfa ovaları yakın zamanda sit alanı olarak ilan edilecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik halk oylaması çalışmaları kapsamında bir otelde iş adamlarıyla bir araya geldi. Çok sayıda iş adamının katılım gösterdiği toplantıda konuşan Bakan Çelik'in gündeminde Şanlıurfa'nın verimli arazileri, cazibeli sulama, çoraklaşma ve elektrik sorunu vardı. Sulama sorunu için su kanallarının yapıldığına dikkat çeken Bakan Çelik, bilinçli tarımın önemine dikkat çekerek, "Bilinçsiz bir şekilde suyun kullanılmasından sonra topraklar çoraklaşmaya mahkum ediliyor. Su olmayan yerlerde de su talepleri var. Su gelse bile problem çözülmüyor. Su gelmese de problem gelse de. Onun için bilinçli tarım diyoruz her zaman" dedi.


ŞANLIURFA’NIN OVALARI SİT ALANI OLACAK

Tarım arazilerini koruma planı çerçevesinde Türkiye genelinde koruma altına alınan ovalara ilişkin açıklama yapan Bakan Çelik, Şanlıurfalıların da merakla beklediği sit alanına dair önemli açıklamalarda bulundu. Şanlıurfa ovalarının da koruma altına alınacağı müjdesini veren Bakan Çelik "İnşallah topraklarımızı koruma noktasında Şanlıurfa’nın ovaları belirlenecek. Bu ovalar tarımsal sit alanı olacak. Bu uygulama da bugünlerde yayınlanacak. Türkiye’deki tüm ovalarında olduğu gibi Şanlıurfa’daki ovalar da 80 milyonun geleceği açısından çok önemli. Bu toprakları biz koruyamazsak kırmızı ette nasıl dışarıdan gelecek hayvanlara muhtaç isek ileriki zamanlarda birçok üründe dışarıya bağımlı olma ihtimalimiz ortaya çıkacak. Onun için topraklarımızı koruma zorunluluğumuz var. Başta GAP Bölgesindeki topraklar öncelikli olarak önem arz ediyor. Onun için bu durum milletimiz için gecikmiş bir vazifedir. Bunun gereğini yerine getirmekle mükellefiz" açıklamasında bulundu.

SERTİFİKALI TOHUM KULLANMA ZORUNLULUĞU GELECEK

Verimli toprağın kalitesi için kullanılacak tohumun da önemli olduğunu kaydeden Çelik, önümüzdeki dönemlerde sertifikalı tohum kullanma zorunluluğu getireceklerini şu sözlerle açıkladı: "İkinci olarak hangi gübreyi kullanacağız? Toprağın ihtiyaç duyduğu, havzanın içinde bulunan toprağın ihtiyaç duyduğu toprağı kullanacağız. Bizim verdiğimiz gübre kılavuzlarına dikkat ederek toprağına atacaksın ki toprağın kalitesini düşürmeyesin. Toprağı koruyarak aşırı kimyasalların topraklarımıza vermiş olduğu zararları herkes bilmeli ve ona göre hareket etmeli. Tohum konusuna gelecek olursak, TİGEM tohum üretimi noktasında ve sertifikalandırılması için yaygın olarak çalışmalar yapmakta. Önümüzdeki dönemlerde sertifikalı tohum kullanma zorunluluğu getireceğiz. Çünkü verim de çok önemli, dışarıdan ürün almadığımıza göre burada olan verimlilik daha önem arz ediyor. O verim için de kaliteli gübre, kaliteli tohum ve kaliteli toprak anlayışını temel konu olarak görüyoruz ve inşallah bunları bir bir yerine getireceğiz."


SULAMA ELEKTRİĞE BAĞLI OLMAYACAK!

Şanlıurfa'nın en önemli sorunlarının başında gelen ve çiftçiyi mağdur eden elektrik sorununa değinen Bakan Çelik, önümüzdeki yıllarda sulamanın elektriğe bağlı olmayacağını açıklayarak, "Sulama konusunda ise Şanlıurfa’da önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde sulama işini elektriğe bağlı olarak cazibe haline getirmediğimiz sürece şehirdeki şikayet ettiğimiz elektrik sorunu bitmeyecek. Onun için hızlı bir şekilde sulama projelerimizi bitireceğiz. Cazibeli sulama yaygınlaşacak ve elektrikle ilgili yaşanan bu büyük problemi halledeceğiz. Bakanlar kurulunda bu konu ile ilgili aldığımız kararda sulama konularının Tarım Bakanlığı’na geçmesi ile ilgili Başbakanımız da onay verdi. 16 Nisan’dan sonra bu düzenlemeler yapıldıktan sonra toplulaştırma ile sulama işlerini bir arada yapacağız" dedi.


HALK OYLAMASI TARİHİ BİR FIRSAT

Tarihi referanduma da değinen Bakan Çelik, Türkiye'nin halk oylamasıyla tarihi bir fırsat yakaladığına işaret ederek, "Dedikodulara kulak asmayınız, Türkiye'nin önüne önemli bir fırsat gelmiştir. Bu fırsatı Avrupa'nın tepkisinden anlıyoruz. Bu sistemle Türkiye toparlanacak ve daha büyük atılımlar gerçekleştirecek. Yeni sistem siyaset ve toplumda uzlaşma getirecek" dedi.  5 saat süren toplantıda iş adamlarının sorun ve talepleri de not alındı. Toplantıya Bakan Çelik'in yanısıra Vali Güngör Azim Tuna, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürü Yunus Emre Aksu, kurum amirleri ve çok sayıda iş adamı katıldı.