Pamuk çırçırlama kalite standartlarını geliştirecek


25 / 01 / 2017 12:46

Diyarbakır GAP Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü tarafından Rekabetçi Sektörler programına sunularak hibe desteği alan Pamuk Üretiminde Bölgesel Endüstriyel İşbirliği Projesi ile birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan pamuk çırçırlama kalite standartları geliştirilecek.

Diyarbakır GAP Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün nihai yararlanıcısı olduğu Pamuk Üretiminde Bölgesel Endüstriyel İşbirliği Projesi ile  Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki pamuk çırçır prese işletmelerinin rekabetinin arttırılması amaçlanıyor.

Proje ile birlikte pamuk çırçırlarının yaygın kullanımı için altyapı standardizasyonu, kalite gelişimi ve iplik üreticileri ve pamuk çırçırcıları arasında iş ağının oluşturulması sağlanacak.

AB Pamuk Lifi İmalatında Sınai Birliği Projesi Teknik Destek Bileşeni programı kapsamında Şanlıurfa’da bulunan Pamuk Üretiminde Bölgesel Endüstriyel İşbirliği Projesi takım lideri Mike Burchell ve beraberindeki heyet, Şanlıurfa Ticaret Borsası’na bir ziyaret gerçekleştirdi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya gelen heyet, hedef kitlesi Diyarbakır’da ve Şanlıurfa’da bulunan pamuk çırçırcıları olan proje hakkında fikir alışverişinde bulundu.

EYYÜPOĞLU; “PROJE BÖLGEMİZDE PAMUK KALİTESİNİ YÜKSELTECEK”

Toplantıda konuşan Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ömer Eyyüpoğlu, merkezi Diyarbakır’da olan proje ile birlikte, bölgedeki pamuk kalitesinin artacağını ifade etti.  Şanlıurfa’daki sanayicilerin de projeye duyarlılık göstererek faydalanmasını isteyen Eyyüpoğlu, Projenin bölgenin ekonomik kalkınmasına da katkıda bulunacağının altını çizdi.

YILDIZ; “ PROJE, ÜRETİCİLER VE ÇIRÇIRCILARA ARASINDA İŞ AĞI OLUŞTURACAK”

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Yıldız ise; Güney Doğu Anadolu’da Diyarbakır ve Şanlıurfa illerindeki pamuk çırçırcılarının kalite standartlarını geliştirecek bir sistem kurmayı girişimciler arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan proje