‘Potansiyel var ama…’

GAP Girişimcilik ve Yenilikçilik Araştırma Projesi OSB-KSS Çalıştayında konuşan GAP İdaresi Başkanlığı Ekonomi Kalkınma Genel Koordinatörü Dr. Nusret Mutlu, “Üretmek önemli bir boyut gerçekten ama bu ürünleri katma değerli hale getirmekte çok daha önemli bir boyut. Tarımsal sanayi dönüşümünü gerçekleştirmek çok önemli” dedi.

15 / 11 / 2017 10:31

GAP Kalkınma Bölge İdaresi ve TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) birlikteliğiyle GAP Girişimcilik ve Yenilikçilik Araştırma Projesi Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)-Küçük Sanayi Siteleri (KSS) Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda GAP Bölgesi’nin girişimcilik ve yenilikçilik ekosisteminin mevcut durumunu analiz edilerek, ekosistemin geliştirilmesine yönelik stratejilerin ve yol haritaların oluşturulması konuları konuşuldu.

Toplantıda söz alan GAP İdaresi Başkanlığı Ekonomi Kalkınma Genel Koordinatörü Dr. Nusret Mutlu, “Bölge olarak gerçektende hem toprak ve su kaynakları hem iklim şartları hem insan kaynakları olarak birçok potansiyelimiz var” bölgenin zenginliğine dikkat çekti.

‘ÜRÜNLERİ KATMA DEĞERLİ HALE GETİRMEK ÇOK ÖNEMLİ’

Sanayi dönüşümünü gerçekleştirmenin önemini vurgulayan Mutlu, “Hep şunu görüyoruz diyoruz ki Türkiye pamuğunun yüzde 60’nı bölge olarak üretiyoruz. Türkiye’de üretilen ürünlerin birçoğunu da fıstık, mercimek gibi farklı ürünlerde de hemen hemen tamamını üretiyoruz. Üretmek önemli bir boyutu gerçekten ürünleri ama bu ürünleri katma değerli hale getirmek çok daha önemli bir boyut. Yani bir nevi tarımsal sanayi dönüşümünü gerçekleştirmek çok önemli. Aksi halde ne yazık ki ne istihdam oranlarında ne kişi başına düşen gelir bağlamında çok fazla istediğimiz ölçüde yol kat edemiyoruz. Tabi burada devlet olarak yapılması gereken alt yapıya dair çalışmalar var. Bunlarda malum GAP eylem planlarıyla 2008’den beri hızlandı. Yani sulamalar hızla artıyor şu anda 500 bin hektarı aştı sulamalar, 2009 yılında da sulamaların bir milyon 60 bin hektara ulaştırılması öngörülmekte. Tabi bunlar yine biraz önce dediğim gibi üretimi yine destekleyecek yine üretimde daha fazla yol kat edeceğiz ama bu ürünlerin sanayiye dönüştürülmesi ile katma değer haline gelmesi o çok daha önemli bir boyut kazanıyor. Orada da gerçekten de özellikle girişimcilere, yatırımcılarımıza çok daha fazla iş düşüyor” diyerek sözlerine son verdi.