Şanlıurfa'da ekmeğe 'gizli zam!'

Şanlıurfa'da ekmek fiyatları belli oldu. Somun gramajını koruyup zamlanırken, kentte en çok tüketilen açık ve tırnaklı ekmekte ise gramaj düşürülerek dolaylı zam yapıldı.

17 / 11 / 2017 12:12

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı'nın ekmek fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından Şanlıurfa'da da ekmek fiyatları yeniden belirlendiği duyuruldu.

Federasyon Başkanı Balcı, 200 gram ekmeğin 1 liradan satılacağını belirterek, "Kesinlikle gizli bir zam söz konusu değildir" dedi ancak Şanlıurfa'da belirlenen fiyatların bu açıklamaya çeliştiği görüldü.

Şanlıurfa'da 180 gr. tırnaklı ekmek 160 grama düşürüldü. 175 gram açık (lavaş) ekmek ise 150 gramdan satışa sunulacak. Somun ise gramajını korudu ancak zamdan da nasibini aldı. 

Peki gramajı düşürülen ekmeklerin fiyatı kaç oldu?

Şanlıurfa Fırıncılar Odası sms yoluyla yeni fiyatlarla ilgili bilgilendirme yaptı. Buna göre yarından itibaren tırnaklı ekmek 160 gr. 75 kuruş, açık (lavaş) ekmek 150 gr. 75 kuruş, somun ekmek ve çeşitleri 250 gr. 1 TL, Suriye ekmeği 800 gr. 2,5 TL olarak uygulanacak. Yeni zamlı fiyatlar yarından itibaren geçerli olacak.

FIRINCILARDAN GEÇİŞ HİLESİ
Fırıncılar ise vatandaşa zamlı fiyattan ekmek satacak ancak bu geçiş sürecinde hilelere dikkat etmek gerekiyor. Bazı fırıncıların düşük gramajlı ekmeği büyük göstermek için ince ve uzun yapma yoluna başvurdukları iddia edildi.

Vatandaşların bu konuda dikkatli olması gerekiyor. 

Mustafa ARISÜT-Özlem KOÇHAN/İPEKYOL