Şanlıurfa’da fıstık ağaçları tehlikede!

Şanlıurfalı fıstık üreticileri isyanda. Yetkililerden yardım isteyen Tülmen Platformu üyeleri sulama konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını ve 300 yıllık fıstık bahçelerinin kuruduğunu kaydetti.

13 / 08 / 2017 12:17

Türkiye’de fıstığın en çok yetiştiği kentlerin başında gelen Şanlıurfa’da üreticiler yetkililerden yardım bekliyor. Baklavadan diğer tatlılara, yemeklerden kuruyemişe kadar birçok alanda kullanılan fıstığı büyük emeklerle yetiştiren Şanlıurfalı çiftçiler sulama konusunda sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti.

Sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışan çiftçiler, kuraklık nedeniyle 300 yıllık fıstık bahçelerinin kuruduğunu kaydetti. Tülmen Platformu üyeleri adına açıklama yapan Osman Elçi, tarım sulama projesinin ertelenmesi nedeniyle bahçelerin yok olacağını belirterek, bahçelerin tekrar yetiştirilmesinin 35-40 yılı bulacağını ifade etti.


‘FISTIK BAHÇELERİ YOK OLUYOR’ 
Açıklamasında yetkililere seslenen Elçi şunları söyledi: “Sn. Cumhurbaşkanımız, Sn. Başbakanımız, Sn.Tarım Bakanımız (Fakıbaba), Sn. Milletvekillerimiz, Sn. İl Başkanımız (Z.A. Beyazgül) ve ilgililer. Lütfen artık Urfalı çiftçilerimizin seslerini duyun. Şanlıurfa fıstık üreticilerinin kuraklık nedeniyle 300 yıllık fıstık bahçeleri kuruyor. 2023'e ertelenecek tarım sulama projesi kuruyan fıstık bahçeleri için çok geç olacaktır. Bu bahçeler hızla yok olmaktadır. Ve bir daha yetiştirilmesi ancak 35- 40 yılı bulacaktır. Yani bir insan ömrü kadar... Acilen yanı başımızdaki Atatürk Barajından su istiyoruz... su... su...”

Mustafa PAYIK/İPEKYOL