Şanlıurfalı mağdur çiftçiler vekillere seslendi

Geçtiğimiz günlerde çiftçilere devlet tarafından verilen mazot ve gübre desteklemesine DEDAŞ tarafından bloke konuldu. Sulama birliğinin borcundan yaşanan mağduriyet nedeniyle çiftçiler Şanlıurfalı milletvekillerine çözüm çağrısında bulundu.

07 / 03 / 2017 10:34

İsmail ARSLAN/İPEKYOL-AKÇAKALE

Elektrik borcu bulunmadığı halde, bağlı bulundukları sulama birliğinin borcundan dolayı çiftçilerin mazot ve gübre desteklemesine bloke koyan Dicle Elektrik A.Ş. (DEDAŞ)  bölge çiftçisini mağdur etmeye devam ediyor. Önümüzdeki aylarda pamuk ekimine başlanacağını belirten bölge çiftçileri mazot ve gübre desteklemesini alamadıklarından dolayı büyük sıkıntılar yaşıyor. Başkanlık sistemi ve yeni anayasanın referanduma gideceği şu günlerde çiftçilerin desteklemelerine bloke konulmasının sandıklara olumsuz yansıyacağını belirten bölge çiftçilerinden Ali Nogay 'DEDAŞ'ın yaptığı zulümdür' diyerek Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Şanlıurfa milletvekillerine seslendi.


VEKİLLERE ÇAĞRI

Nogay, "DEDAŞ’a herhangi bir borcumuz yok. Sulama birliğinin borcundan dolayı bizim desteklemelerimize bloke konulması kabul edilemez. Zaten bölge çiftçileri çok zor şartlar altında tarlasını ekip biçmeye, ayakta durmaya çalışıyor. 2017 itibariyle devletin çiftçilere verdiği destek dönüm başı 11 TL iken, çiftçiler ise 40 TL sulama parası ödüyor. DEDAŞ’ın yaptığı resmen zulümdür. Bölge vekillerimizin sayın Bakan'ımızın bu olaya el koyarak çözüm bulmasını istiyoruz. Referanduma gideceğiz. Çoğu çiftçimiz çok kızgın. Şayet bu böyle devam ederse, sandıklara olumsuz yansır. Bir an önce bu durum yetkili merciler tarafından çözülmelidir” dedi.