SGK Başkanı mevsimlik işçiliği yerinde gördü

Bağlı, "Allah'ın izniyle hem mevsimlik tarım işçilerimiz daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sürdürecekler hem de çocuk işçiliğiyle mücadelede sıfır tolerans göstererek çocuklarımız fiziki ve psikolojik olarak daha iyi bir yerde büyüyecekler" dedi.

20 / 11 / 2017 15:57

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, "Allah'ın izniyle hem mevsimlik tarım işçilerimiz daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sürdürecekler hem de çocuk işçiliğiyle mücadelede sıfır tolerans göstererek çocuklarımız fiziki ve psikolojik olarak daha iyi bir yerde büyüyecekler." dedi.  Bağlı, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Şanlıurfa'da, merkez Eyyübiye ilçesine bağlı Abdurrahman Dede Mahallesi'nde bazı muhtarlarla görüşüp çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra pamuk tarlasına giderek işçilerle bir araya gelen Bağlı, ailelere çocukları tarlada çalıştırmamaları konusunda uyardı ve mevsimlik tarım işçilerinin sigortalı olması ile ilgili bilgi verdi. Bağlı, biber tarlasında ziyaret ettiği işçilerle de sohbet ettikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, kayıtlı istihdamı teşvik ve kayıt dışılıkla mücadele kapsamında mevsimlik tarım işçilerini bilgilendirmeleri gerektiğini söyledi. Mevsimlik tarım işçileriyle ilgili çıkan bir genelgenin bulunduğunu ve burada herkesin sorumluluk ve görevleri olduğunu aktaran Bağlı, insanları bilinçlendirmek için çalıştıklarını ifade etti.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN STATÜSÜ

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, mevsimlik tarım işçilerinin belli bir statüsünün bulunduğunu ve bunların sigortalı olmaları gerektiğini hatırlatarak şunları kaydetti: "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu'nun hassas olduğu bir konu çocuk işçiliği, çocuk işçiliğiyle mücadele ve bu konuyla ilgili sıfır tolerans söz konusu olduğu için özellikle arazide çalışan çocuğumuz var mı yok mu, varsa aileleriyle konuşalım ikna edelim dedik. Çocukların olması gereken yer okuldur, çocuklar tarlada çalışacak işçi değildir, bu zaten kanunen mümkün olmayan bir durum. Çocukların psikolojik ve fiziki gelişimleri için eğitim ortamında ve sağlıklı bir ortamda büyümeleri gerekirken onları sahada işçi olarak çalıştırmaya müsaade etmeyeceğimizi, bunun için devletin çeşitli teşvikler getirdiğini kendilerine söyledik. Sağ olsun vatandaşlarımız da buna ilgi duydular. Allah'ın izniyle hem mevsimlik tarım işçilerimiz daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sürdürecekler hem de çocuk işçiliğiyle mücadelede sıfır tolerans göstererek, çocuklarımız fiziki ve psikolojik olarak daha iyi bir yerde büyüyecekler ve geleceğin nesli daha sağlıklı ve iyi bir nesil olacak diye düşünüyorum."

İşçilerle Kürtçe konuşan Bağlı, ailelerden çocuklarını tarlada çalıştırmamaları konusunda söz aldı. (AA)