SGK'dan 15'inde ödeme yapan iş yerlerine kolaylık

İş yerlerinin 2018/Ocak dönemine ait aylık prim ve hizmet belgelerini 7 Mart'a kadar, elektronik ortamda SGK'ya verilme imkanı sağlandı.

06 / 03 / 2018 17:31

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışan ücretlerini ayın 15'inde ödeyen kamu ve özel sektör iş yerlerine ocak ayı prim ve hizmet belgelerini 7 Mart'a kadar e-Bildirge Sistemi üzerinden on-line bildirme kolaylığı getirdi. SGK İl Müdürlüğü'nden konuya dair yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada bazı kamu işyerleri ile ters işyeri kodu atılan özel sektör işyerlerinin 2018/Ocak dönemine ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerini 23 Şubat tarihine kadar elektronik ortamda vermedikleri ve bu tarihten sonra manuel olarak vermek durumunda kaldıkları belirtildi.  İşverenlerin mağduriyet yaşamaması, işyerlerinde çalıştırılan sigortalıların hizmet ve prim bilgilerinin geciktirilmeksizin elektronik ortamda kayıt altına alınması ve gereksiz emek ve zaman kaybına yol açılmaması amacıyla, SGK tarafından belgelerin 7 Mart'a kadar e-Bildirge sistemi üzerinden bildirebilecekleri kaydedildi.

Açıklamada "2018/Ocak dönemine ait aylık prim ve hizmet belgelerinin, 7/3/2018 tarihine kadar,  elektronik ortamda Kurumumuza verilme imkanı sağlandığından, söz konusu belgelerin bu tarihe kadar e-Bildirge sistemi üzerinden Kuruma verilmesi gerekmektedir" denildi. (HABER MERKEZİ)