‘Suriye’deki savaş bölge yatırımlarını etkiledi’

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde girişimcilik ve yenilikçilik durumunun incelenmesi ve kalkınmaya destek sağlanması amacıyla hazırlanan ‘Girişimcilik ve Yenilikçilik Araştırma Projesi’nin açılışında konuşan GAP Bölge Kalkınma İdaresi Müdürü Sadrettin Karahocagil, Suriye’deki iç savaş bölge yatırımlarını etkilediğini söyledi.

14 / 11 / 2017 16:02

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi ile TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) arasında imzalanan ‘Girişimcilik ve Yenilikçilik Araştırma Projesi’nin açılış toplantısı dün yapıldı. Bir otelde düzenlenen açılış törenine GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, TÜSSİDE Müdürü Tezer Battal, Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın ile çok sayıda davetli katıldı.

TÜSSİDE tarafından yürütülecek proje kapsamında, bölgedeki organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi siteleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, iş geliştirme merkezleri, üniversiteler ve teknoloji transfer ofislerinin girişimcilik- yenilikçilik altyapısı analiz edilecek. Ayrıca yine proje ile birlikte bölge illerindeki KOBİ’lerin girişimcilik ve iş kültürlerinin Kayseri, Konya, Çorum ve Denizli’deki KOBİ’lerle mukayeseli analizi gerçekleştirilecek. 4 ana iş paketinden oluşan projede saha görüşmeleri, anketler ve çalıştaylar ile ihtiyaçlar belirlenip, bu ihtiyaçlardan hareketle GAP Bölgesinin yenilikçilik ekosistemine yönelik stratejik yol haritaları ortaya konulacak.

KARAHOCAGİL: SURİYE’DEKİ SAVAŞ YATIRIMLARI ETKİLEDİ

Toplantının açılışında konuşan GAP Bölge İdaresi Başkanı Suriye’de yaşanan iç savaşın bölge yatırımlarının önüne geçtiğini belirterek, “İnşallah bölgede yeniden huzur ortamı sağlandığında yeniden başlarız çalışmaya. İnanıyorum ki bölgenin de potansiyeli, kapasitesi inanılmaz derecede yüksek. Bu potansiyelin limitlerini zorlamamız lazım” diye konuştu.

TÜSSİDE MÜDÜRÜ: ORTAK AKIL İLE İŞLER YÜRÜYECEK

TÜSSİDE Müdürü Tezer Battal ise, “GAP Bölgesinin yenilikçilik ve girişimcilik kapasitesini artırmayı amaçlayan bu projede olmaktan mutluyuz. Nitelikli girişimcilik dünyada yükselen bir değer. Bölgedeki yatırımcıların çalışmaları analiz edilerek daha verimli çalışmaları sağlanacak. Ortak akıl ile işler yürütülecek. Biz bilenlerin fikirlerine çok değer veriyoruz” diyerek sözlerine son verdi.