Suruçlu çiftçiler için 'sulama' toplantısı

Suruç Ziraat Odası Başkanlığı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık birimi olarak çiftçileri bilgilendiriyor. Yapılan toplantılarda özellikle yağmurlama ve damlama sulama konularında bilgiler veriliyor.

26 / 02 / 2018 17:33

Suruç Ziraat Odası Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri faaliyetlerinde görevli Ziraat Mühendisleri Halide Hulul, Kasim Çoban, Süleyman Kutlu, Mahmut Erdilol ve Songül Akaltun mahalle toplantıları düzenleyerek çiftçilerin bilinçli tarım yapabilmesi için danışmanlık hizmeti veriyor. Ziraat Odası Mühendisleri Antep fıstığı yetiştiriciliği ve diğer ürünlerin yetiştirilmesinde bakım, gübreleme, mücadele yöntemler ve sulama konularında yaptıkları bilgilendirme toplantılarını periyodik aralıklarla sürdürmeye devam ediyor.

AKALTUN: MODERN YÖNTEMLERE BAŞVURMALARINI SÖYLÜYORUZ

Büyük Sergen, Ürkütlü, Oymaklı ve Saygın mahallelerinde yapılan toplantılara çiftçiler yoğun ilgi gösterirken, bilgilendirme toplantılarının belirli bir plan ve program çerçevesinde yapılmaya devam edileceği belirtildi. Suruç Ziraat Odası Başkanlığı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri biriminde görevli Ziraat Mühendisi Songül Akaltun yaptığı açıklamada çiftçileri ürün yetiştirmede bakım, gübreleme, mücadele yöntemleri ve özellikle vahşi sulamaya karşı bilgilendirme yaptıklarını belirtti. Ziraat Mühendisi Songül Akaltun, “Çiftçilerimizde yaygın olarak gördüğümüz çok su çok ürün anlayışını değiştirmemiz gerekiyor. Ürün yetiştirilmesinin önemli unsurlarından biri de bilinçli sulamadır. Çiftçilerimizin çoğu vahşi sulama yaparak çok ürün elde etmeye çalışırken tarlaya zarar vereceğini bilmiyor. Vahşi sulama yöntemiyle yapılan ürün sulaması belli bir süreden sonra toprağın çoraklaşmasına sebep olacak ve çoraklaşan topraktan ürün alamayacaktır. Bu nedenle yaptığımız bilgilendirme toplantılarımızda çiftçilerimize vahşi sulama yerine damlama ve yağmurlama sulama gibi modern yöntemlere başvurmaları gerektiğini söylüyoruz ”dedi. (HABER MERKEZİ)