Tarihin en büyük ihalesi iptal edildi!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar gerçekleştireceği en büyük bütçeli ihale iptal edildi. İhale, yıllık bütçesine denk bir rakam olan tamı tamına 870 milyonluktu. İş ise, kent ve köy yollarının asfaltlanmasıydı. İptalin gerekçesi henüz tam olarak bilinmiyor.

31 / 07 / 2017 10:58

Mustafa ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Şanlıurfa’da siyaset sahnesinde büyük değişimler yaşanırken, iş dünyasında ve devlet işlerinde de bir takım gelişmeler yaşanmaya başladı. Yatırımların yönü dahi siyasetteki değişimle şekillenmeye başladı. Hal böyle olunca Şanlıurfa Belediyeciliğinde tarihin en büyük ihalesi olan asfalt kaplama işi ihalesi de tam yapılacakken, sayılı günler kala iptal edildi. İhalenin belirlenen bütçesi belediyenin bir yıllık bütçesine yakın. Tam 870 milyon lira. İşin bitimi ise 460 gündü. Yani 2019’da seçim günü geldiğinde iş bitmiş ve Şanlıurfa’nın kent ve köy yolları asfaltlanmış olacaktı. “Neden tüm yollar bu ihalede toplandı”, “neden bu kadar büyük bütçeli yapıldı”, “neden parça parça yapılmadı”, “işin kime gitmesi bekleniyordu” şeklinde sorular kafa karışıklığına sebep olurken, belediyeden yeni bir şok karar daha çıktı. İhale iptal edildi.


RESMİ GEREKÇE: İŞ PROGRAMI

Yapılacak ihale kadar, bir hafta kala iptali de şok bir gelişme olarak yaşanırken, büyükşehir belediyesinin ne için geri adım attığı henüz tam olarak bilinmiyor. Resmi yazışmada ise “iş programı ve imalat kalemlerinde yapılacak değişiklik” olarak geçtiği anlaşıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’ndan Kamu İhale Kurumu’na (KİK) gönderilen yazıda, “İş programı ve imalat kalemlerindeki değişiklik nedeni ile ihale iptal edilmiştir.” denildi. Bu duyuru firmalara ise EKAP tarafından 26.07.2019 tarihinde duyuruldu.


SİYASETTEKİ DEĞİŞİMİN ETKİSİ Mİ?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar bulunan borcuna ve yıllık bütçesine yakın bir rakam olan 870 milyon, birçok firmanın da heyecanlanmasına ve dikkatlerini Şanlıurfa’ya çekmesine sebep oldu. Şanlıurfa’daki birçok inşaat firması ülke genelinde iş yapan firmalarla irtibata geçerek, ihaleye girmeye hazırlandı. İnşaat dünyasındaki görüşme trafiği hızlanırken, siyasette bir takım değişiklikler yaşandı. Şanlıurfa’nın adeta kaderini belirleyen Faruk Çelik, bakanlık koltuğunu Ahmet Eşref Fakıbaba’ya devretti. İhaleden haberdar olanların da aklına ilk gelen bu gelişme oldu. Bakan endeksli iş yapılan Şanlıurfa’da iptal edilen ihale bakan değişikliğine mi bağlı yoksa başka bir gelişmeye mi bilinmez, ancak belediyenin usulüne uygun bu ihaleyi gerçekleştirmesi halinde, Şanlıurfa’nın kangrenleşmiş ve her yıl bir sonraki yılına ertelenen bir sorundan daha uzun yıllar kurtulacağı kesin.