‘Tarım elden gidiyor’ diye bağırın!

Şanlıurfa'da tarım arazilerinin imara açılması konusuna değinen Bakan Fakıbaba, “Biz de belediye başkanlığı dönemimizde hatırlarsınız, ciddi çabalar sarf ettik ama bu hiçbir zaman belediyenin tek başına yapacağı iş değil. Belediye başkanıyla beraber, sayın valimizin, güvenlik kuvvetlerinin, o ilin il başkanının, milletvekillerinin, sivil toplum örgütlerinin de hassas olması lazım. Tarım elden gidiyor, gıda elden gidiyor diye bağırmaları lazım” dedi.

27 / 07 / 2017 10:44

(Mustafa PAYIK- Adil HİLAL-İPEKYOL)

İki günlük temaslarda bulunmak üzere memleketi Şanlıurfa’ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarım arazilerinin imara açılmasıyla ilgili olarak belediyenin verdiği çabanın yeterli olmadığını ifade etti. Fakıbaba, “Biz de belediye başkanlığı dönemimizde hatırlarsınız, ciddi çabalar sarf ettik ama bu hiçbir zaman belediyenin tek başına yapacağı iş değil. Belediye başkanıyla beraber, sayın valimizin, güvenlik kuvvetlerinin, o ilin il başkanının, milletvekillerinin, sivil toplum örgütlerinin de hassas olması lazım. Tarım elden gidiyor, gıda elden gidiyor diye bağırmaları lazım” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan olan Faruk Özlü Şanlıurfa ziyareti kapsamında Valiliği ziyaret etti. Her iki bakanı karşılamak isteyen kurum amirleri Valilikte uzun kuyruklar oluşturdu. Bakanlar herkesle tek tek selamlaşıp Valilik şeref defterini imzaladı.

Ardından Vali Abdullah Erin'in makamında her iki Bakan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına kendisini yalnız bırakmayan AK Parti Şanlıurfa Milletvekillerine ve eski Bakan Faruk Çelik'e teşekkür ederek başlayan Fakıbaba, "Şunu bütün Urfalı hemşehrilerim bilsinler ki sayın cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın ve hükümetimizin özel olarak Şanlıurfa’ya sempatileri var. Urfalılara büyük sevgileri var. Urfa’nın çok önemli bir şehir olduğunu biliyorlar ve ilk söyledikleri ‘Urfa için ne gerekiyorsa yapacağız.’ Biz elimizden geldiği kadar, ekip halinde, samimi bir şekilde halkımızın bütün ihtiyaçlarını karşılamak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Dediğim gibi biraz zamana ihtiyacımız var. Amacımız, Urfa halkının refah seviyesini yükseltmek. İnşallah, Allah bu konuda bize yardım eder. Ben basının da çok büyük desteğini istiyorum ve katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Hep beraber başaracağımıza inanıyorum. Urfalı isterse başaramayacağı hiçbir şey yoktur, bunu da ispat etmiştir zaten Urfalı” dedi.


ÖZLÜ: OSB’NİN KAPASİTESİNİ ARTTIRMALIYIZ

Bilim ve Teknoloji Bakanı Özlü ise, “Bizim bakanlığımızla ilgili Urfa’da neler yapabileceğimizi burada sayın valimizle, sayın vekillerimizle ve yerel yöneticilerimizle konuşacağız. Özellikle organize sanayi bölgelerindeki kapasitenin tamamlanması, çünkü buradaki OSB’lerde kapasite kullanımı tam değil, bunun tamamlanması yüzde 100 kapasiteye erişilmesi konusunda bugün burada görüşmeler yapacağız. Az önce sayın bakanım ifade etti, özellikle işsizlik konusunda tüm Türkiye’de olduğu gibi Urfa’da da sıkıntılarımız var ve buna çözüm olabilecek yöntemlerden birisi de sanayi bölgelerimizin tam kapasiteyle çalışmasıdır bununla ilgili projelerimiz var. Urfa bir tarih şehri, kadim şehirlerimizden birisi, bir turizm, bir tarım şehri ama aynı zamanda Urfa’nın bir sanayi şehri olmasını da çok istiyoruz. Hem tarım hem tarıma dayalı sanayi dışında diğer sanayilerin de Urfa’da gelişmesi konusunda bakanlık olarak elimizden gelen bütün desteği sağlayacağız. Buna ilişkin projeleri, faaliyetleri daha sık takip edeceğiz. Beni misafir ettiğiniz için sayın bakanım, değerli milletvekili arkadaşlarım çok teşekkür ediyorum. Belki de bundan sonra Urfa’ya daha sık geleceğiz” dedi.


TARIM ARAZİLERİNİN İMARA AÇILMASI

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Fakıbaba, Şanlıurfa’da imara açılan tarım arazileriyle ilgili bir soruya, “Sit alanı olarak bir yer ilan edilmişse herkesi bağlar. Tarım arazilerinin imara açılması doğru bir olay değildir. Ben Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak tarımın, gıdanın ve hayvancılığın insanlık için ne kadar önemli olduğunu -petrolden ve enerjiden çok önemli olduğunu- bilen bir kardeşinizim. Bu bağlamda bu suçtur. Bugün altıncı gün oldu, ben çok samimi olarak söylüyorum; tarıma, gıdaya, hayvancılığa gönül vermiş bir kardeşiniz olarak mutlaka ve mutlaka bu konuda yasal engellemeler nelerse bunlar mutlaka uygulanacaktır. Burası her kafasına esenin iş yapacağı bir yer değil.

Bu konuda yanlışlık varsa bunlar düzeltilir.


FAKIBABA: KANUNU UYGULAMAK ÖNEMLİ

Toprak Koruma Kanunu ile ilgili cezalara ilişkin bir soruya ise Fakıbaba “Esasta kanunlarımız var, kanunu uygulamak önemli. İnsanlar kaçak yaptıkları zaman biz bunu bildireceğiz ve mutlaka kaçak yapı yıkılacaktır. Burada kararlılık önemlidir. Bu yasada var zaten kimseye zarar vermek istemeyiz ama bir bakan, bir vali, bir milletvekili, bir belediye başkanı o şehrin liderleridir. Liderler mutlaka doğru kararlar almak zorundadır. Spekülatif, günübirlik kararlarla bu işi götürmek mümkün değildir. Şanlıurfa ciddi bir şehirdir, yasalarda neler varsa onların mutlaka uygulanması gerekir. Biz de belediye başkanlığı dönemimizde hatırlarsınız, ciddi çabalar sarf ettik ama bu hiçbir zaman belediyenin tek başına yapacağı iş değil. Belediye başkanıyla beraber, sayın valimizin, güvenlik kuvvetlerinin, o ilin il başkanının, milletvekillerinin, sivil toplum örgütlerinin de hassas olması lazım. Tarım elden gidiyor, gıda elden gidiyor diye bağırmaları lazım. Burada sessiz kalmamaları lazım, geldiğimden beri söylememin nedeni bu. Farz edelim ki, birisi hata yaptı hepimizin ayağa kalkması lazım, bu ruhu Urfa’da geliştirmemiz lazım. Konuklu’nun imara açılışında bu kardeşiniz her yerden şikayetler duymuştur ama maalesef şikayetimiz değerlendirilmedi, onun için sayın vali gerçekten bizim için bir şanstır. Konuklu’nun imara açılmasına bu kardeşini en başta karşı olan bir insan. Bu konuda başsavcılığa kadar suç duyurusunda bulundum, elimden geleni yaptım gerisi Allah’ın takdiri ama şimdi uyumlu bir ekip var. Büyükşehir belediye başkanımız, bakanlığımız, valiliğimiz, milletvekillerimiz, il başkanımız, sivil toplum örgütleri, basınımız hep beraber sahip çıkalım arkadaşlar. Açıklamaların ardından her iki bakana Vali Erin tarafından hatıra olarak tablo hediye edildi. Her iki bakan daha sonra OSB’de bir fabrikada işçilerle birlikte yemek yedi ve üretim tesisini gezdi.


ET FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Şanlıurfa temasları kapsamında Organize Sanayi Bölgesinde işçilerle bir raya gelerek yemek yiyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurbanlık fiyatlarıyla ilgili kendisine yöneltilen soruya hem üreticiyi hem de tüketiciyi düşündükleri vurgusu yaparak yanıt veren Fakıbaba, "Üretici diyecek ki kar ettik, tüketici diyecek ki ben geçen seneye göre daha ucuz aldım. Bizim amacımız insanların mutlu olabileceği bir dengeyi sağlamak." dedi. Yüksek et fiyatlarının düşürülmesi için bir çalışma yapılıp yapılmayacağı sorusuna da yanıt veren Fakıbaba, "Et fiyatlarıyla ilgili göreve geldiğim günden beri çalışıyoruz. Cumhurbaşkanı ve başbakanımızın bize verdiği emirler var. Onlarla ilgili olarak dadece et, değil tarım, gıda, hayvancılık... Ekip olarak çok çalışıyoruz. Hemen Fakıbaba gelir gelmez et fiyatı şöyle olacak diye bir kaide yok. Samimi bir şekilde AK Parti'ye yakışır bir şekilde çalışacağız. İnşallah fakir fukaranın yüzünü güldürürüz" açıklamasında bulundu.  Fakıbaba açıklamalarının ardından ildeki tarım yetkilileriyle toplantı yaptı.