Tillo bedava arsa veriyor, Şanlıurfa başkalarına yediriyor!

Siirt'in Tillo ilçesinde, Belediye muhteşem bir projeye imza attı. Kentte istihdamı arttırmak isteyen belediye, halka bedava 15 dönüm arazi verecek. Ancak tek bir şartla! 15 dönümlük fıstık ve badem bağına talip olacak çiftçi, 50 yıl boyunca bu işi sürdüreceğini taahhüt etmek zorunda. Fıstık ağaçlarının varlığıyla övünülen Şanlıurfa'da ise ağaçlar korunmak yerine taş ocakları için parsel parsel satılıyor.

23 / 11 / 2017 12:48

Tillo Belediyesi işsizlik oranını azaltmak amacıyla, ilk 3 yılı belediye görevlileri tarafından bakılacak 15 dönümlük fıstık ve badem bağlarını 50 yıllığına ilçe sakinlerine vereceğini açıkladı.  Habertürk'te yer alan habere göre Belediye, Türkiye'de pek çok ilçenin haberdar olmadığı Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca 5 bin köye 5 bin orman projesini hayata geçirmek için kolları sıvadı.

"HERKES İŞ SAHİBİ OLACAK"

"Tam bize göre bir proje" diyerek vatandaşlara 15 dönüm araziyi bedavaya verme projesinden bahseden Tillo Belediye Başkanı İdham Aydın "Dedik ki; öyle bir şey var ise tam bize uygun bir proje yapacağız. Burada bu yıl 4 bin 200 dönüm üzerinde geçen sene ektiğimiz ağaçlarla birlikte toplam 150 bin fıstık ve badem ağacı ekmiş olacağız. Nereye peki ekeceğiz? Dağlara ekeceğiz, bu dağları fıstık ve badem bağına çevireceğiz. Peki bunlar ne olacak? Buralar hazine arazisi, biz 3 sene bakımlarını bitirdikten sonra Tillo'da bu işi yapanlara dağıtacağız. Bunu da kura ile dağıtacağız ve herkese 15 dönümlük fıstık bağları dağıtacağız. vatandaşımıza balık tutmayı, emek harcamasını aşılayacağız. Bizim vereceğimiz bağa girsin, emeğini harcasın 50 yıl bakımı karşılığında ürünlerini yemiş olacaktır. Bu çok önemli bir şey. Burada demek ki herkes iş sahibi olacaktır. Her eve 15 dönüm bir bağ vereceğiz ve bunlar çok önemli büyük projelerdir" açıklamasında bulundu.

İlçenin geçim kaynağı hayvancılık ve çiftçilik olunca proje vatandaşları da heyecanlandırdı. İşçiliğin önüne geçecek proje sayesinde toprak da değerlendirilmiş olacak.

ŞANLIURFA'DA AĞAÇLAR YOK EDİLİYOR!

Şanlıurfa'da ise durum tam tersi! Zengin toprak yapısı, Karaköprü'de verimli fıstık ağaçları bulunan, badem yetiştiriciliğine de el verişli olan Şanlıurfa'da bu projelere imza atmak yerine, taş ocağı için arsalar satışa çıkarılıyor. Fıstıklıkların yanındaki meraların taş ocağı için satışa çıkarılması ise ağaçların katliamına sebep oluyor. En iyi fıstık ağaçlarının bulunduğu Kırkpınar, Tülmen, Korukezen ve Esemkulu bölgesinde fıstıkçılık bu nedenle bitme tehlikesiyle karşı karşıya. Susuzluk ise başka bir sorun. Çiftçiler, kuraklık nedeniyle 300 yıllık fıstık bahçelerinin kurumasından dolayı isyanda.

İşsizlik de kentte en az Tillo'da olduğu kadar sorun. Çok sayıda Suriyeli'nin de barınmasıyla artan ucuz işçi sayısı kentte işsizlik oranını da yükseltti. Belediyelerin istihdama yönelik, öz kaynakların da korunması adına Tillo Belediyesi gibi anlamlı bir projeye imza atması gerekiyor. (HABER MERKEZİ)